Przykazania higieny intymnej

Przykazania higieny intymnej
Wysoka temperatura, długie podróże, kąpiele w morzu lub basenie to bardzo częste przyczyny podrażnień i stanów zapalnych miejsc intymnych u kobiety. Są one szczególnie narażone na zakażenia, wymagają zatem wyjątkowo delikatniej pielęgnacji.

Codzienna higiena intymna powinna zapobiegać podrażnieniom i infekcjom. Do tego potrzebne są produkty pielęgnacyjne o pH zbliżonym do naturalnego środowiska pochwy, czyli ok. 3,8-4,2. Taki odczyn kwasowy uniemożliwia rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych. Nieprawidłowo dobrane środki mogą zakłócić równowagę flory bakteryjnej i powodować trudne do leczenia stany zapalne.

Czytaj też: Higiena miejsc intymnych

Tylko specjalne kosmetyki

Nawet najdelikatniejsze mydełko w płynie lub kostce nie sprawdzi się w oczyszczaniu wrażliwych okolic intymnych. Dlatego specjalistyczne kosmetyki do higieny intymnej powinny na stałe zagościć w twojej łazience. Dzięki odpowiednio dobranym komponentom - jak kwas mlekowy, ekstrakty roślinne (np. rumianek, kora dębu, aloes, mniszek lekarski, nagietek, babka lancetowata), witaminy czy d-panthenol - pomagają utrzymać właściwe środowisko w pochwie, działają kojąco, nawilżająco i regenerująco na śluzówki i skórę. Skutecznie neutralizują nieprzyjemny zapach, zapobiegają odparzeniom i hamują nadmierne pocenie. Wybieraj preparaty bezzapachowe i bezbarwne. Mycie i osuszanie miejsc intymnych wykonuj od przodu do tyłu. Dzięki temu unikniesz zainfekowania pochwy bakteriami pochodzącymi z okolic odbytu.

Sprawdź: Czy odpowiednio dbasz o higienę intymną?

Zioła na pomoc

Napary, kąpiele i nasiadówki ziołowe to częste propozycje zapobiegania, leczenia i łagodzenia dolegliwości natury kobiecej. Najczęściej nie wyklucza ich terapia zaproponowana przez ginekologa. I tak np. w przypadku zapalenia sromu, któremu towarzyszy świąd, obrzęk, zaczerwienienie i pieczenie, leczenie warto uzupełnić o odwar z kory dębu. Łyżkę kory zalej szklanką wody i gotuj pięć minut. Odstaw na dziesięć minut, przecedź i rozcieńcz szklanką wody (temp. ok. 37 stopni C). Odwaru można używać do podmywania i irygacji. Choroby przydatków złagodzą dwudziestominutowe kąpiele w zielu macierzanki: 200 g ziela zalewamy 3 litrami wrzącej wody, odstawiamy na pół godziny, przecedzamy i wlewamy do wanny.

W podróży i w pracy

Jeśli akurat znajdujesz się w miejscu, gdzie nie ma warunków, aby prawidłowo zadbać o higienę, koniecznie noś zawsze w torebce chusteczki do higieny intymnej. Sprawdzą się zarówno na biwaku, w lesie, w podróży, jak i w pracy. Najrozsądniej wybierać produkty bezzapachowe i nie zawierające alkoholu - unikniesz podrażnień i alergii. Sprawdzą się chusteczki nasączone kwasem mlekowym, alantoiną i ekstraktami z ziół.

Korzystaj z wkładek

Nawet prawidłowa, fizjologiczna wydzielina z pochwy sprawia, że zachowanie idealnej higieny może być trudniejsze. Wydzielina różni się wyglądem w różnych etapach cyklu miesięcznego. Zazwyczaj składa się m.in. z martwych komórek ścianek pochwy i śluzu z szyjki macicy. Powodem do niepokoju jest fakt, kiedy jej kolor z mlecznego lub przezroczystego zmienia się na zielonkawy, ma brzydki zapach i towarzyszy mu świąd i zaczerwienienie. To oznacza infekcję dróg rodnych i zmusza do konsultacji lekarskiej. Aby zabezpieczyć bieliznę przed zabrudzeniami, stosuj wkładki. Są cienkie, elastyczne, dostosowane do różnego rodzaju bielizny (białej, czarnej, stringi, klasyczne). Najlepiej używać wkładek pozwalających skórze swobodnie oddychać i nasączonych np. aloesem lub łagodzącym ekstraktem z rumianku.

Czytaj też: 10 chorób, których wstydzimy się najbardziej

Beata Michnicka

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA