Przyspieszacz do opalania w solarium i na plażę. Z filtrem

Jeśli zależy nam na uzyskaniu pięknej opalenizny w jak najszybszy sposób powinniśmy zdecydować się na przyspieszacz do opalania, którym smaruje się ciało przed wyjściem na słońce lub do solarium. Najlepiej aby przyspieszacz opalania zawierał filtr przeciwsłoneczny, który zabezpieczy skórę przed poparzeniem słonecznym i innymi niepożądanymi skutkami.
Kobieta smaruje się przyspieszaczem do opalania
Źródło:123RF

Spis treści

Do czego służy przyspieszacz do opalania?

Przyspieszacz do opalania to doskonały kosmetyk o wielowymiarowym działaniu. Jak sama nazwa wskazuje aplikacja tego specyfiku powoduje, że skóra znacznie szybciej opali się, czy to naturalnym słońcem, czy lampami w solarium. Szacuje się, że skóra po przyspieszaczu jest opalona nawet do 70 procent bardziej niż gdyby tradycyjnie eksponować ją na słońcu lub w solarium. Dzieje się tak dzięki melaninie, której produkcję wzmaga oddziaływanie tego preparatu. Jednak lepiej nie używać tego samego przyspieszacza do opalania na plażę jak i do solarium. Warto wybrać dedykowane preparaty przyspieszające opalanie na słońcu lub na łóżku w solarium

Przyspieszacz opalania poza swoją podstawową funkcją powinien być wyposażony w filtr przeciw szkodliwym promieniom ultrafioletowym. Wówczas po posmarowaniu się nim można bezpiecznie wystawiać ciało na działanie słońca lub lamp w solarium. Jeśli kosmetyk takiego zabezpieczenia nie posiada, trzeba dodatkowo użyć kremu lub olejku do opalania z odpowiednim faktorem przeciwsłonecznym. 

Przyspieszacz do opalania służy też m.in. do ochrony skóry przed przebarwieniami, piegami, starzeniem się naskórka, a także do nawilżania i odżywiania skóry, które są tak istotne, szczególnie po kąpieli słonecznej.

Jaki powinien być dobry przyspieszacz do opalania?

Najlepszy przyspieszacz opalania powinien być wielofunkcyjny. Taki preparat powinien w szybki i niezawodny sposób pomagać w opalaniu, czyli zapewnić cerze kuszący, ciemny koloryt bez konieczności długotrwałego wystawiania ciała na słońce lub leżenia na łóżku w solarium. Bardzo ważne aby przyspieszacz do opalania zawierał stosowny filtr, który podczas ekspozycji ciała na słońce lub na lampy w solarium ochroni skórę przed:

 • poparzeniami, 
 • zaczerwienieniem, 
 • plamami, 
 • piegami, 
 • starzeniem się, 

a także przed ryzykiem zachorowania na nowotwór skóry. Kosmetyki przyspieszające opalanie powinny ponadto zawierać składniki nawilżające skórę oraz regenerujące ją, co jest bardzo przydatne podczas intensywnego opalania, a także powoduje, że brązowy odcień skóry dłużej się na niej utrzymuje.

Dobry przyspieszacz do opalania powinien być wodoodporny, aby móc bez uszczerbku dla zdrowia zażywać kąpieli w wodzie nie ryzykując przy tym, że produkt spłynie ze skóry wraz z pierwszym zanurzeniem się w akwenie wodnym. Takie preparaty występują w postaci kremów, balsamów, sprayów, olejów oraz żeli. 

W ich składzie powinny się znaleźć takie komponenty jak np.:

 • witamina E
 • wyciąg z orzecha włoskiego, 
 • wyciąg z marchwi, 
 • masło kakaowe, 
 • olej kokosowy
 • wyciąg z aloesu, 
 • olej makadamia, 
 • proteiny jedwabiu, 
 • olej arganowy, 
 • alantoina, 
 • herbata chińska, 
 • beta-karoten,
 • olej konopny. 

Reklama

Jak stosować przyspieszacz do opalania?

Skuteczny przyspieszacz do opalania będzie wtedy kiedy zostanie użyty na około 30 minut przed planowanym opalaniem się. Produkt powinno się starannie i równomiernie rozprowadzić po całym ciele, tak żeby nałożyć jednakową ilość na każdy fragment skóry. Jeśli nie przyłożymy się do tej czynności ryzykujemy, że opalimy się w plamy: tam, gdzie kosmetyku będzie więcej, skóra będzie ciemniejsza, w miejscach, w których go poskąpiliśmy, będziemy bledsi.

Kiedy balsam przyspieszający opalanie spełni już swoje zadanie, a zatem skóra ładnie zbrązowieje, wystarczy stosować go 1-2 razy w tygodniu, po to by utrwalić efekt opalonej skóry. Po powrocie z plaży lub solarium dobrze jest opłukać ciało pod prysznicem i nawilżyć skórę kosmetykiem regenerującym.

A kiedy nie stosować przyspieszacza do opalania? Na pewno z ostrożnością i rozwagą do tego produktu powinni podchodzić posiadacze bardzo jasnej karnacji, nastolatki, kobiety ciężarne oraz panie, które niedawno urodziły, a ponadto osoby, których skóra wykazuje skłonności do tworzenia się na niej piegów, przebarwień, pękania naczynek krwionośnych, itp. 

Czym powinien się wyróżniać przyspieszacz do opalania w solarium?

Kiedy chcemy skorzystać ze sztucznych promieni słonecznych powinniśmy zastosować przyspieszacz do opalania w solarium. Taki produkt powinien chronić skórę przed emisją promieni ultrafioletowych UVA i UVB, które wydobywają się z lamp solaryjnych. Ponadto powinien on wykazywać działanie nawilżające oraz ochronne w stosunku do skóry. W jego składzie nie powinno zabraknąć substancji kojących i regenerujących.

Przyspieszacz do solarium trzeba użyć jeszcze zanim wyjdziemy z domu (najlepiej co najmniej pół godziny przed wizytą w solarium), tak żeby rozprowadzona po ciele substancja zdążyła się wchłonąć. 

Dobrze jest mieć świadomość, że już samo solarium znacznie przyspiesza proces opalania, a jeśli dodatkowo użyjemy przyspieszacza do opalania, efekt zostanie zwielokrotniony. Warto zatem stosować tutaj zdrowy rozsądek i zanim podejmiemy decyzję o takim sposobie przyciemnienia skóry skonsultować się z lekarzem, by upewnić się, że nie cierpimy na schorzenia, które wykluczają możliwość sztucznego opalania się.

Jak zrobić domową wersję przyspieszacza do opalania?

Jeśli dysponujemy odpowiednimi składnikami oraz czasem możemy zrobić domowy przyspieszacz do opalania. Taki produkt będzie co prawda naturalny, ale nie będzie zawierał filtra przeciwsłonecznego, o czym należy pamiętać wychodząc na słońce.

Aby przygotować taki przyspieszacz opalania potrzebne będzie pół szklanki nierafinowanego oleju kokosowego oraz szklanka masła kakaowego, które należy rozpuścić w wodnej kąpieli często mieszając roztwór. Kiedy składniki się połączą miksturę należy odstawić do przestygnięcia, a potem ulokować w lodówce. Po dwóch godzinach chłodzenia mieszankę należy zblendować na gładką masę i umieścić w szklanym pojemniku. Przyspieszacz jest gotowy do użycia. Powinno się go przechowywać w chłodnym miejscu, może być używany nawet do kilku miesięcy. 

Czytaj:

 

Bibliografia

 • http://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,21929958,opalanie-krotka-historia-potyczek-ze-sloncem.html
 • https://www.claudia.pl/przyspieszacz-opalania-sposob-na-blyskawiczna-opalenizne

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!