Przyszłość medycyny. Drukarki 3D i bioroboty zamiast leków?

Drukarka 3D czy bioroboty w medycynie? To już nie fantastyka naukowa, ale rzeczywista, całkiem bliska przyszłość medycyny.

Spis treści

Drukarka 3D stworzy organ do przeszczepu

Największą nadzieją medycyny są obecnie drukarki 3D, będące w stanie z niezwykłą dokładnością stworzyć sztuczny organ, z powodzeniem zastępujący uszkodzoną tkankę. Obecnie trwają pracę nad tak zwanymi bioimplantami.

Wykorzystanie tworzyw sztucznych

Technologia 3D zastosowana w drukarkach polega na drukowaniu obiektów trójwymiarowych z modelu stworzonego na komputerze, przy użyciu tworzyw sztucznych. I mimo że technologia 3D wciąż raczkuje, to możliwe jest już drukowanie protez i tkanek. Dalszy rozwój technologii może przynieść sukces w drukowaniu całych organów.

Drukowanie protez i tkanek w 3D pozwala nie tylko na dokonywanie przeszczepów, ale przede wszystkim doskonalenie umiejętności przeprowadzania operacji oraz pozyskiwania wiedzy na temat ludzkich organów.

Biodruk układu krwionośnego

Już dziś pracuje się nad obiektami drukowanymi z kompozytu (czyli połączenia kilku substancji) zawierającego żywe komórki. Na etapie prób jest obecnie drukowanie układu krwionośnego. Póki co dzięki biodrukowi możliwe będzie testowanie nowych leków.

Hodowla organów

Obok doskonalenia drukarek 3D równie prężnie rozwija się transplantologia. Korzysta ona nie tylko z drukowanych protez oraz tkanek, ale stara się w alternatywny sposób pozyskiwać zdrowe, nadające się do przeszczepów organy. Inżynieria tkankowa, czyli dział medycyny zajmujący się hodowaniem nowych organów, jest obecnie najprężniej rozwijającą się technologią medyczną.

Z laboratorium na ludzkie ciało

Nowe organy jeszcze jakiś czas temu tworzone były w warunkach laboratoryjnych. Obecnie możliwe stało się tworzenie organów na lub w ludzkim ciele. Media chętnie rozpisują się o wyhodowanym na czole nosie lub uchu w okolicy ramienia. To właśnie próby tworzenia organów podjęte przez inżynierię tkankową.

Ludzki organ w zwierzęcym ciele

Wiele kontrowersji, ale i nadziei przynoszą pierwsze próby wyhodowania ludzkich organów zastępczych w ciałach zwierząt, na przykład świń. Zabieg taki polegać będzie na wprowadzeniu komórek macierzystych do ciała zwierzęcia, a dokładniej embrionu, który rozwijając się w macicy, przeobrazi się w gotowy do przeszczepu organ, taki jak nerka czy trzustka. Organ będzie można uzyskać po uboju zwierzęcia.

Obecnie jednak wprowadzanie komórek macierzystych w ciało zwierzęcia jest zakazane. Naukowcy czekają jednak na odpowiednie zmiany w prawie, które zezwolą im na przeprowadzenie pierwszego eksperymentu.

Nanoroboty rozprowadzające leki

Równie odważnie i prężnie rozwijającą się dziedziną nowoczesnej medycyny jest nanotechnologia. Zajmuje się techniką wytwarzania obiektów w rozmiarach nanometrycznych, czyli wielkości atomów.

Nanotechnologia pracuje nad stworzeniem nanomaszyn, które będą mogły wniknąć do ludzkiego organizmu. Ich zadaniem będzie wówczas rozpoznawanie i niszczenie komórek rakowych, likwidowanie chorób genetycznych, a nawet przedłużania życia poprzez naprawę DNA.

Eksperymenty na owadach i myszach

Obecnie prowadzone są eksperymenty. Na przykład wszczepione w karalucha nanoroboty rozprowadzają lek po ciele owada. Znaczącym osiągnięciem stało się również stworzenie nanorobota, który jest w stanie wykryć i niszczyć komórki rakowe. Eksperymenty przeprowadzane na myszach pokazały, że nanorobot z powodzeniem zastępuje chemioterapię, niwelując jej nieprzyjemne skutki.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!