Psychologia wegetarianizmu

Starszy niż rok
W dobie wszechobecnych chorób cywilizacyjnych, zanieczyszczeń, żywności produkowanej przemysłowo z dużą zawartością szkodliwych substancji, coraz szybszego i niezdrowego stylu życia, szczególną uwagę zwraca się na dbałość o własne zdrowie. Nie da się zaprzeczyć, że obecnie ludzie o wiele częściej niż jeszcze kilkanaście lat temu myślą o swoim zdrowiu, skupiając się na właściwej diecie i prowadzeniu aktywnego trybu życia.

Wegetarianizm to nie tylko dieta, to cała filozofia życia. Rezygnacja z mięsa to dla wielu wyraz dbałości o swoje ciało, a prowadzenie zdrowego trybu życia jest sposobem na uniknięcie groźnych chorób i utrzymanie dobrego samopoczucia. Kierowanie się zasadami zdrowego odżywiania to dla wegetarian nie tylko wykluczenie mięsa i bazowanie na produktach roślinnych w codziennym jadłospisie. Wegetarianizm często jest także połączony z rezygnacją z niezdrowych nawyków, jak: picie alkoholu, jedzenie słodyczy, spożywanie nadmiernej ilości cukru. Dla wielu osób to filozofia zdrowego trybu życia, dbanie o aktywność fizyczną, bogatą dietę i zdrowie psychiczne.

Zobacz też: O co chodzi w wegetarianizmie?

Bunt wegetarianizmu

Czasami wegetarianizm postrzegany jest jako wyraz sprzeciwu – przeciwko konsumpcyjnemu stylowi życia, przeciwko schematom panującym w społeczeństwie, niezdrowej żywności lub okropnym warunkom, w jakich hodowane są zwierzęta.

Zdarza się, że dorastający nastolatek wraca pewnego dnia do domu i oświadcza, że postanowił zostać wegetarianinem. Może to być przelotny kaprys, chęć podążania za modą lub objaw młodzieńczego buntu, niekiedy jednak to świadomy wybór dalszego stylu życia. Niezależnie od przyczyny, taką deklarację należy potraktować poważnie i uszanować wybór dziecka. Nieprawdą jest bowiem, że dieta wegetariańska może zaburzać rozwój dorastającego organizmu.

Zobacz też: Mity na temat wegetarianizmu.

Dieta bezmięsna

Dieta wegetariańska (lub nawet wegańska) jest zdrową alternatywą dla diety zawierającej mięso, jeśli jest stosowana prawidłowo, bogata w różnorodne składniki pokarmowe i właściwie zbilansowana. Być może po pewnym czasie dorastający młody człowiek zrezygnuje z wegetarianizmu – jednak jeśli wytrwa w postanowieniu niejedzenia mięsa, najbliższa rodzina i przyjaciele powinni go w tym wspierać. Co więcej – warto, aby osoba stosująca dietę miała profesjonalne wsparcie, np. u dietetyka lub u innej osoby doświadczonej w prowadzeniu diety wegetariańskiej. Dzięki temu nastolatek zdobędzie wiedzę, jakie produkty powinien włączyć do swojej diety i w jaki sposób je przygotowywać, aby wegetarianizm był bezpieczny dla zdrowia i nie powodował powstania niedoborów żywieniowych.

Czytaj: Wegetarianizm – zdrowie czy zagrożenie?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA