Psychologiczne aspekty dążenia do sukcesu

Jak to się dzieje, że jedni ludzie osiągają sukcesy, a inni nie? Co stoi za ich fenomenalnymi osiągnięciami? Nieprzeciętna inteligencja? Niewiarygodna motywacja? A może rodzice gotowi na każde wezwanie służyć pieniędzmi i znajomościami?

Psychologia sukcesu od lat znajduje się w kręgu zainteresowania zarówno naukowców, jak i praktyków. I jakkolwiek dziwnym by się to nie wydawało, to żaden z powyższych czynników nie ma na osiągnięcie sukcesu większego wpływu. Biografie najbogatszych i najbardziej podziwianych ludzi minionych dekad wskazują na zgoła inne aspekty, które prowadzą do sukcesu. I zaprowadzić tam mogą każdego z nas.

Sprawdź czy jesteś szczęśliwą osobą - 9 cech charakterystycznych dla ludzi szczęśliwych

„Wiem, że nic nie wiem”

Jedynie iście sokratejska postawa umożliwia człowiekowi prawdziwy rozwój, a co za tym idzie zdobywanie – kolejnych umiejętności i pokonywanie pojawiających się w najmniej spodziewanych momentach przeszkód. Przekonanie o tym, że nie wszystko potrafimy i nie wszystko wiemy, pozwala na bycie otwartym, nastawionym na odbiór i pochłanianie niczym gąbka kolejnych informacji. Takie wszechstronne i nieustające podnoszenie własnych kwalifikacji, zgoda na przyznawanie się do własnej niewiedzy i brak lęku przed zadawaniem pytań, to furtki, którymi sukces śmiało wkracza w nasze życie.

Wysoka samoświadomość

Żeby móc powiedzieć o sobie, że czujemy się spełnieni w ważnej dla nas dziedzinie, musimy mieć jasne kryteria, czym owo spełnienie jest. Osoba, która osiągnęła sukces, nie traciła czasu na błądzenie we mgle, imanie się różnych zajęć i wypróbowywanie dziesiątek scenariuszy zanim odnalazła to, czego szukała. Więcej czasu za to poświęciła, by należycie się do tej drogi przygotować. Dobry plan, ściśle określone zadania do wykonania wraz z terminami ich realizacji, lista potencjalnych trudności i pomysły na to, jak sobie z nimi poradzić, sprawdzają się w praktyce o wiele lepiej niż najbardziej kuszące marzenia. Mimo że nierzadko ten przygotowawczy etap pochłania mnóstwo czasu, to na pewno nigdy nie jest to czas stracony.

Kochaj ludzi

Zdziwiony? Ale inaczej się nie da. Jedynie serce i umysł niezaśmiecone poczuciem krzywdy, żalem, zazdrością, pychą, gniewem i nienawiścią mogą optymalnie funkcjonować. Nie trać czasu i energii na uczucia, które najbardziej szkodzą przede wszystkim Tobie. Odnoś się do innych ludzi z sympatią, dziel się z nimi swoją wiedzą, wybaczaj, mów miłe rzeczy, ucz się od nich, nie traktuj siebie jako kogoś gorszego lub lepszego od nich, akceptuj ich indywidualność, czerp z ich odmienności. Satysfakcjonujące relacje społeczne będą dla Ciebie ponadto źródłem ogromnego wsparcia w trudniejszych momentach i bezpieczną bazą, w której znajdziesz schronienie, gdy przyjdą chwile zwątpienia.

Sukces jest w zasięgu każdego z nas. Nie jest to dobro przeznaczone jedynie dla wybranych. Każdy ma w sobie potencjał, by go osiągnąć. Trzeba tylko umieć go obudzić.

Czytaj też: W drodze na szczyt – nie tylko praca, ale i odpoczynek

 

Paulina Owsińska - dietetyk, psycholog. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w Poznańskim Ośrodku Zdrowia Psychicznego, Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnień czy w Poradni Dietetycznej. Uczestniczka konferencji, prowadząca warsztaty i szkolenia psychologiczne i dietetyczne. Popularyzuje psychoedukację i wiedzę o zdrowym odżywianiu, współpracuje z osobami w różnym wieku i statusie. Podkreśla znaczenie kształcenia i rozwoju przez całe życie. Obecnie psychoterapeuta w trakcie szkolenia w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA