Psychologiczny aspekt łuszczycy

O ile o łuszczycy lekarze, chorzy, ich rodziny i znajomi mogą powiedzieć dużo, o tyle wiedza społeczeństwa na temat choroby jest naprawdę znikoma. Mimo iż łuszczyca nie jest zaraźliwa, ludzie często unikają osób nią dotkniętych – czy to z niedoinformowania, w trosce o własne bezpieczeństwo, czy ze względów estetycznych.

Niestety łuszczyca jest chorobą psychosomatyczną, a stresy psychiczne mogą przyczynić się do pogorszenia przebiegu choroby. Przejmowanie się łuszczycą może więc prowadzić do błędnego koła – chory stresuje się z powodu swojej „inności”, co prowadzi do wzmożonej aktywności procesu chorobowego i pojawienia się kolejnych zmian, a to z kolei jeszcze bardziej pogarsza stan psychiczny i… koło się zamyka (negatywne stany emocjonalne sprawiają bowiem, że organizm zwiększa uwalnianie pozapalnych cytokin – to z kolei negatywnie wpływa na funkcje skóry).

Zobacz też: Jakie są przyczyny łuszczycy?

Czym się objawia łuszczyca?

Choć lekarze traktują łuszczycę jako kwestię kosmetyczną, a nie zdrowotną, pacjenci porównują swoje schorzenie nierzadko z cukrzycą i astmą. Problemy z chorobą wiążą się bowiem ze zmianami na skórze, których pacjenci się wstydzą.  Zmiany umiejscowione są nie tylko w okolicy łokci, kolan czy kostek, ale też w widocznych miejscach: na owłosionej skórze głowy, na rękach, czasem twarzy.

Czytaj też: Rybia łuska

Prowadzi to do coraz większej izolacji i w konsekwencji do zerwania więzi społecznych. Osoby chorujące na łuszczycę unikają często nie tylko kontaktów fizycznych (np. kontaktów seksualnych), ale też – w obawie przed odrzuceniem – rezygnują z pływania, opalania lub wizyt u fryzjera.

Zobacz: Łuszczyca - jak ją leczyć

Łuszczyca a depresja

O tym, że łuszczyca nie powinna być lekceważona, świadczyć mogą wyniki badań, według których spora grupa  osób z tą chorobą deklaruje myśli samobójcze. Niska samoocena i brak kontaktów interpersonalnych doprowadzają do obniżenia nastroju i zaburzeń depresyjnych. Dlatego dla chorych tak ważna jest akceptacja ze strony najbliższych, a także odpowiedni stopień edukacji społeczeństwa. Sami chorzy powinni zaś dokładnie zapoznać się ze specyfiką i patogenezą swojej choroby, zaakceptować ją i nauczyć się z nią żyć – udowodniono już bowiem, że osoby umiejące zaakceptować chorobę, lepiej ją znoszą.

Słowniczek chorego na łuszczycę czyli najważniejsze pojęcia związane z chorobą

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakich okolicznościach najczęściej korzystasz z plastrów z opatrunkiem?

  Przy skaleczeniach

  Przy odciskach i pęcherzach (np. na stopach)

  Przy stłuczeniach z naruszeniem skóry

  Przy oparzeniach

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA