Nowy sklep

już ON-LINE

Pułapki nowoczesnych uzależnień

Pułapki nowoczesnych uzależnień
Źródło: 123RF
Czasy, gdy rodzice nastolatków bali się, aby dziecko nie piło alkoholu i nie paliło papierosów, minęły bezpowrotnie. Teraz muszą zmagać się z wieloma innymi, czasami dużo bardziej podstępnymi pułapkami i uzależnieniami swoich dzieci. Nie tylko narkotykami i dopalaczami, o których jest głośno i każdy rodzic zdaje sobie z tego sprawę.
 

Szybkie tempo życia, wyścig szczurów, ciągłe poszukiwanie mocnych wrażeń i przyjemności, kult pięknego ciała i wiecznej młodości – to wszystko powoduje, że nastolatki mogą popaść w uzależnienia, o jakich się naszym dziadkom nie śniło.

Oto lista potencjalnych uzależnień, czyhających w dzisiejszych czasach na młodych ludzi:

- seks;
- hazard;
- zakupy;
- pornografia;
- ćwiczenie fizyczne;
- jedzenie;
- opalanie się;
- praca;
- internet;
- gry komputerowe;
- zabiegi upiększające;
- tatuaże ciała.

Często zdarza się, że uzależnienia łączą się. Uzależnienie od komputera czy internetu często wiąże się z grami komputerowymi. Nadmierne odchudzanie może wiązać się z uzależnieniem od ćwiczeń fizycznych. Uzależnienie od zabiegów  upiększających może być powiązane z nadmiernym opalaniem się czy tatuowaniem ciała. Rodzice muszą więc być czujni na każdym etapie i w każdej dziedzinie życia swego dziecka, bo każde uzależnienie niesie ze sobą dramatyczne konsekwencje.

Elżbieta Kwiat

Przeczytaj talże:

Nietypowe uzależnienia

Uzależnienia Polaków – raport

Uzależnienie od internetu

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA