Nowy sklep

już ON-LINE

Rak jelita grubego – skąd się bierze i jakie są metody jego leczenia?

Rak jelita grubego drugim pod względem śmiertelności nowotworem w Polsce. Mimo rozwoju w chirurgii i onkologii, nowotwór wciąż zbiera srogie żniwo wśród dotkniętych tą chorobą pacjentów. O metodach leczenia raka i nadziejach na przyszłość opowiada lek. Krystian Truszkiewicz.
 

- Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy pojawiający się najczęściej w odbytnicy oraz esicy. Powstaje jako niekoordynowany rozrost komórek nabłonkowych, w których doszło do zakłócenia procesu podziału komórkowego. Najczęściej dotyczy on osób w ósmej dekadzie życia, coraz częściej jednak pojawia się u młodszych osób, dlatego bardzo ważny jest udział pacjentów w obecnym w Polsce programie skriningowym, który ma na celu wykrywanie raka jelita grubego.

Kolonoskopia

- Badaniem przesiewowym stosowanym w Polsce jest kolonoskopia. Od 2012 roku wysyłane są imienne zaproszenia na profilaktyczną kolonoskopię dla osób w wieku 55-64 lata. Na zaproszeniu znajdują się dokładne informacje dotyczące miejsca, czasu oraz sposobu rejestracji na takie badanie. Bardzo ważne jest, aby po otrzymaniu zaproszenia zgłosić się na badanie, gdyż wcześnie wykryty rak jest w zdecydowanej większości uleczalny. Listę ośrodków uczestniczących w programie można znaleźć na stronie internetowej Pbp.org.pl.

Zobacz też: Oddech zdradzi, czy chorujesz na raka jelita

Zobacz wideo: Rak jelita grubego - przyczyny zachorowalności

- Kolonoskopia jest badaniem, podczas którego można pobrać materiał tkankowy do badania histopatologicznego, dlatego lekarz, który wykonywałby u Pana kolonoskopię, na pewno pobrałby tzw. wycinki z miejsca podejrzanego o możliwość rozwoju nowotworu. Możliwe jest także całkowite usunięcie niewielkich zmian, np. polipów, już na tym etapie. W zależności od przypadku można wykonać jeszcze badanie radiologiczne jelita grubego z podaniem kontrastu lub badania obrazowe dające informację o miejscowym zaawansowaniu ewentualnego nowotworu, jak też np. o obecności przerzutów do węzłów chłonnych czy narządów odległych.

- Wszystko zależy od tego, w jakim stadium rozwoju będzie to rak. Jak wspomniałem wcześniej, raki wczesne są praktycznie całkowicie wyleczalne. Często nie dotyczą one dużych okolic i wystarczy endoskopowe usunięcie zmiany, które ocenia histopatolog i daje odpowiedź, czy zmiana została usunięta w całości. Jeżeli usunięto całą zmianę, to pacjent jest poddawany wnikliwej obserwacji oraz okresowym badaniom. Jeżeli natomiast nie udało się zmiany usunąć w całości, to są podejmowane decyzje co do wyboru odpowiedniej metody leczniczej.

Zobacz też: Przyczyny zachorowań na raka jelita grubego.

Metody leczenia

- W zasadzie możemy je podzielić na trzy grupy: leczenie operacyjne, chemioterapia oraz radioterapia. Często metody są ze sobą łączone w celu uzyskania lepszego efektu leczniczego, bądź przedłużenia życia pacjenta, np. w rakach wysoko zaawansowanych podczas leczenia paliatywnego.

- Bardzo rzadko usuwa się całe jelito grube, a jeśli już, najczęściej dzieje się tak w przypadkach mnogich polipów, których nie da się wszystkich usunąć, a które mogą być podejrzane o proces nowotworowy (w niektórych zespołach dziedziczonych rodzinnie). Zwykle zabieg operacyjny polega na usunięciu fragmentu jelita z guzem oraz kilkucentymetrowym marginesem zdrowych tkanek. Oczywiście wszystko zależy od umiejscowienia zmiany i stopnia jej zaawansowania. Czasem, w przypadkach bardzo zaawansowanych lub umiejscowionych w bliskości odbytu, konieczne jest wyłonienie przez powłoki brzuszne tzw. sztucznego odbytu. Bywa, że jest to tylko czasowe, często jednak z tzw. woreczkiem stomijnym pacjent pozostaje do końca życia. Podczas zabiegu operacyjnego usuwane są także węzły chłonne podejrzane o rozsiew nowotworowy. Operacyjne usunięcia raka jelita grubego należy do podstawowych i najbardziej skutecznych metod jego leczenia.

Czytaj też: Polipy jelita grubego - objawy, dieta i leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)