Rak jelita grubego - skutek złego jedzenia

Gdybyśmy znali przyczyny zachorowania na raka jelita grubego, z pewnością byłby też na to lek, a jego twórcę uhonorowano by nagrodą Nobla - mówi profesor Adam Dziki, chirurg proktolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach. - Dziś możemy z pewnością powiedzieć, że na zachorowalność na ten nowotwór mają wpływ predyspozycje genetyczne oraz sposób odżywiania".

Rak jelita grubego, drugi pod względem częstości występowania nowotwór w Polsce, jest szczególnie groźny dlatego, że w początkowej fazie rozwija się bezobjawowo, a z kolei pierwsze objawy są łatwe do zlekceważenia, na przykład mylone z występowaniem hemoroidów. Choroba, stosunkowo łatwa do wyleczenia we wczesnym stadium, zdiagnozowana zbyt późno często bywa śmiertelna.

Czytaj też: Rak jelita grubego – skąd się bierze i jakie są metody jego leczenia?

Geny a rak jelita grubego

Czynnikiem ryzyka dla wystąpienia nowotworu jelita grubego jest obciążenie genetyczne. Osoby, w których najbliższej rodzinie odnotowano choć jeden przypadek nowotworu, zaliczane są do grupy podwyższonego ryzyka i powinny profilaktycznie badać się - przede wszystkim wykonując kolonoskopię - już od 35 roku życia.

Zobacz wideo: Rak jelita grubego - przyczyny zachorowalności

Chorobę tę jednak mogą z całą pewnością powodować złe nawyki żywieniowe, głównie spożywanie produktów z dużą zawartością tłuszczu i cholesterolu, za to z niską zawartością błonnika. Zdrowiu nie posłuży  również brak w diecie warzyw i owoców, spożywanie żywności wysoko przetwarzanej oraz pokarmów smażonych i wędzonych. "Bez żadnej wątpliwości udowodniono, że to co jemy ma wpływ na nasze zachorowania" - mówi profesor Dziki. I przytacza przykład badań przeprowadzonych w Kalifornii na grupie Japończyków, którzy wyemigrowali do USA. Okazało się, że osoby te po 25 latach odżywiania się w sposób podobny jak inni mieszkańcy tego kraju, miały taką samą jak Amerykanie, wysoką częstość zachorowania na raka jelita grubego. Tymczasem rodziny i krewni emigrantów, którzy nadal mieszkali w Japonii - i odżywiali się inaczej - zapadali na tę chorobę dużo rzadziej.

Zobacz też: Przyczyny zachorowań na raka jelita grubego

Zobacz: Jaką dietę stosować aby uniknąć raka jelita grubego?

Czytaj też: Polipy jelita grubego - objawy, dieta i leczenie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA