Nowy sklep

już ON-LINE

Rak nerki – poznaj objawy i badania, które musisz wykonać

Rak nerkowokomórkowy stanowi 2-3% nowotworów złośliwych. Wśród chorych dominują mężczyźni, a szczyt zachorowań obserwuje się pomiędzy 60 a 70 rokiem życia. Najważniejszymi czynnikami etiopatologicznymi są palenie papierosów, otyłość i nadciśnienie tętnicze.
Kobieta cierpiąca na nowotwor nerki
Źródło: 123RF
 

Podstępny nowotwór

Wiele nowotworów nerki nie powoduje objawów i ponad połowę z nich rozpoznaje się przypadkowo podczas badań obrazowych USG jamy brzusznej wykonywanych z innych przyczyn. Tylko u  grupy pacjentów występuje klasyczna triada: ból, krwiomocz oraz wyczuwalny guz (spotykany jest zaledwie w 15% chorych). Niestety, widoczne objawy świadczą o znacznym zaawansowaniu choroby. Zazwyczaj jednak nowotwór nerki nie daję żadnych obajwów i dlatego też bywa późno diagnozowany.

Dodać należy, że częściej obserwowany jest każdy z objawów występujący osobno. Krwiomocz pojawia się u około 40-60% chorych. Jest najczęściej bezbolesny i może pojawić się każdym stopniu zaawansowania choroby, szybciej w przypadku zajęcia przez proces nowotworowy układu kielichowo-miedniczkowego.

Czytaj też: Przewlekła niewydolność nerek

Badania rekomendowane w podejrzeniu raka nerki:

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Badania podstawowe

  1. Badanie podmiotowe i przedmiotowe.
  2. USG jamy brzusznej.
  3. RTG klatki piersiowej.

Sprawdź też: Guz nadnercza

Diagnostyka pogłębiona

  1. Tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny jamy brzusznej i miednicy małej.
  2. Tomografia komputerowa klatki piersiowej.
  3. Scyntygrafia w przypadku podejrzenia przerzutów do kości. Scyntygrafia (badanie izotopowe) jest to obrazowa metoda diagnostyczna medycyny nuklearnej, polegająca na wprowadzeniu do organizmu farmaceutyków znakowanych radioaktywnymi izotopami, cyfrowej rejestracji ich rozpadu („badanie pod kamerą”) i graficznym przedstawieniu rozmieszczenia izotopu. Dzięki scyntygrafii ocenia się wielkość, kształt, położenie, ale także funkcję narządu. Głównym izotopem wykorzystywanym w diagnostyce jest technet w połączeniu z różnymi farmaceutykami, w zależności od narządu i funkcji, które chcemy zdiagnozować. Dawka pochłoniętego promieniowania jest niewielka i mniejsza niż przy wykonywaniu tomografii komputerowej.
  4. Tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny w przypadku podejrzenia przerzutów do mózgu.

Dowiedz się więcej: Rak nerki

Piotr Wiechowski

Poznaj: Najczęstsze choroby nerek

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)