Porady

Rak prostaty - czy może zabić?

2012-06-12

Rozwija się powoli, początkowo nie dając objawów. Łatwo go pomylić z innymi, niegroźnymi schorzeniami. W zaawansowanym stadium jest częstą przyczyną śmierci. Rak prostaty – ukryty zabójca. Warto wiedzieć, jak z nim walczyć.

Rak gruczołu krokowego

Prostata, czyli gruczoł krokowy znajduje się poniżej pęcherza moczowego, a tylna jego część przylega do odbytnicy. Jest to część ciała związana z dwoma układami – moczowym i płciowym. To przez nią przebiega cewka moczowa, a jej wydzielina wchodzi w skład spermy. Nowotwór prostaty jest chorobą dotykającą najczęściej mężczyzn po 60 roku życia i nie są znane żadne potwierdzone przyczyny jego powstawania. Zwany jest ukrytym zabójcą, gdyż długo nie daje żadnych objawów. Dopiero w dalszym stadium pojawia się ból przy oddawaniu moczu, parcie na mocz, czy krew w spermie i moczu. Diagnozy dokonuje się na podstawie tzw. badania per rectum (palcem przez odbyt), ultrasonografii i badania na obecność antygenu PSA w surowicy krwi. Leczenie uzależnione jest od zaawansowania choroby, zwykle polega na chemioterapii lub radioterapii, w skrajnych przypadkach na usunięciu prostaty.

Atakuje nie tylko ciało

Jak podkreśla doktor Elżbieta Zdankiewicz – Ścigała, specjalizująca się w psychologii klinicznej, rak prostaty jest dla mężczyzn diagnozą wyjątkowo trudną do przyjęcia. Dotyka bowiem bezpośrednio atrybutów ich męskości, atakuje części ciała kluczowe dla ich poczucia wartości. Choroba budzi w tej sytuacji silny lęk, związany nie tylko z utratą zdrowia, ale również w pewnym sensie tożsamości. Dlatego tak ważne jest wsparcie najbliższych, w niektórych przypadkach również psychologa. Optymizm i energia do walki z chorobą mogą mieć bowiem duży wpływ na postępy w terapii.

Sprawdź: Kalkulator oceni ryzyko zachorowania na prostatę

Wygrać z rakiem prostaty

Choć przyczyny zachorowań na raka gruczołu krokowego nie są do końca poznane, wiemy jednak jakie są czynniki ryzyka. Doktor Iwona Skoneczna z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku jako najważniejsze z nich wymienia wiek, rasę, narażenie na promieniowanie, wysokokaloryczną dietę. Warto więc zadbać o spożywanie zdrowych pokarmów, bogatych w błonnik i witaminy. Dr Skoneczna podkreśla też, że największym problemem w przypadku raka prostaty jest brak objawów w początkowym stadium choroby. Dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne, pozwalające na szybkie wykrycie nieprawidłowości.

Źródła: strona www Fundacji Wygrajmy Zdrowie

Czy wiesz, że: Rak prostaty to ukryty zabójca

Zobacz także

Specjalista
Rodzaje migreny: migrena bez aury
Wiadomości
Picie dużych ilości kawy może zmniejszać ryzyko nawrotu raka prostaty
Blog
Jesień sezon na grzyby ... pleśniowe
Blog
Warsztaty psychoedukacyjne Warszawskiego Centrum Psychoonkologii
Blog
Śpiąca królewna

Dołącz do nas