Rak prostaty - czy może zabić?

Rozwija się powoli, początkowo nie dając objawów. Łatwo go pomylić z innymi, niegroźnymi schorzeniami. W zaawansowanym stadium jest częstą przyczyną śmierci. Rak prostaty – ukryty zabójca. Warto wiedzieć, jak z nim walczyć.

Rak gruczołu krokowego

Prostata, czyli gruczoł krokowy znajduje się poniżej pęcherza moczowego, a tylna jego część przylega do odbytnicy. Jest to część ciała związana z dwoma układami – moczowym i płciowym. To przez nią przebiega cewka moczowa, a jej wydzielina wchodzi w skład spermy. Nowotwór prostaty jest chorobą dotykającą najczęściej mężczyzn po 60 roku życia i nie są znane żadne potwierdzone przyczyny jego powstawania. Zwany jest ukrytym zabójcą, gdyż długo nie daje żadnych objawów. Dopiero w dalszym stadium pojawia się ból przy oddawaniu moczu, parcie na mocz, czy krew w spermie i moczu. Diagnozy dokonuje się na podstawie tzw. badania per rectum (palcem przez odbyt), ultrasonografii i badania na obecność antygenu PSA w surowicy krwi. Leczenie uzależnione jest od zaawansowania choroby, zwykle polega na chemioterapii lub radioterapii, w skrajnych przypadkach na usunięciu prostaty.

Zobacz wideo: Czy każdy nowotwór powoduje ból?

Atakuje nie tylko ciało

Jak podkreśla doktor Elżbieta Zdankiewicz – Ścigała, specjalizująca się w psychologii klinicznej, rak prostaty jest dla mężczyzn diagnozą wyjątkowo trudną do przyjęcia. Dotyka bowiem bezpośrednio atrybutów ich męskości, atakuje części ciała kluczowe dla ich poczucia wartości. Choroba budzi w tej sytuacji silny lęk, związany nie tylko z utratą zdrowia, ale również w pewnym sensie tożsamości. Dlatego tak ważne jest wsparcie najbliższych, w niektórych przypadkach również psychologa. Optymizm i energia do walki z chorobą mogą mieć bowiem duży wpływ na postępy w terapii.

Sprawdź: Kalkulator oceni ryzyko zachorowania na prostatę

Wygrać z rakiem prostaty

Choć przyczyny zachorowań na raka gruczołu krokowego nie są do końca poznane, wiemy jednak jakie są czynniki ryzyka. Doktor Iwona Skoneczna z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku jako najważniejsze z nich wymienia wiek, rasę, narażenie na promieniowanie, wysokokaloryczną dietę. Warto więc zadbać o spożywanie zdrowych pokarmów, bogatych w błonnik i witaminy. Dr Skoneczna podkreśla też, że największym problemem w przypadku raka prostaty jest brak objawów w początkowym stadium choroby. Dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne, pozwalające na szybkie wykrycie nieprawidłowości.

Źródła: strona www Fundacji Wygrajmy Zdrowie

Czy wiesz, że: Rak prostaty to ukryty zabójca

Zobacz też: Biopsja prostaty (stercza) - wskazania, przygotowanie, przebieg i wyniki

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA