Rak szyjki macicy - badania

Rak szyjki macicy - badania
Zachorowalność na raka szyjki macicy w Polsce obniża się od połowy lat 80. XX wieku. Jest na średnim poziomie w stosunku do innych krajów na świecie. W etiologii najważniejsza rolę odgrywają wirus HPV. Badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy przyczyniają się do zmniejszenie zachorowalności oraz umieralności.

Badania, które wykonuje się przy raku szyjki macicy:

Diagnostyka podstawowa:

1. Badania podmiotowe i przedmiotowe.

2. Badanie ginekologiczne z USG przezpochwowym.

3. RTG klatki piersiowej.

4. USG jamy brzusznej.

Przeczytaj także: Dla wnikliwych: Jak tworzy się i rozwija rak szyjki macicy

Zobacz wideo: Jakie badania pomogą wykryć raka?

Zobacz też: Rak pęcherza

Diagnostyka pogłębiona:

1. Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy małej (w 2 i 3 stopniu zaawansowania).

2. Rezonans magnetyczny miednicy małej (w 2 i 3 stopniu zaawansowania).

3. PET/CT. Skrót PET/CT oznacza pozytonową tomografię emisyjną lub też pozytonową tomografię komputerową. Jest to połączenie dwóch szczegółowych metod diagnostycznych, dających bardzo dużą precyzję w rozpoznaniach nowotworów (w około 90 procentach badanych przypadków), niespotykaną przy pomocy tradycyjnych technik obrazowania. Badanie pozwala również na dokładną kontrolę efektów terapii w trakcie leczenia chorób nowotworowych. Badanie przeprowadza się w 2-4 stopniu zaawansowania.

4. Cystoskopia, nazywana inaczej wziernikowaniem pęcherza moczowego. Polega na tym, że lekarz przy użyciu cystoskopu (wziernika o średnicy zbliżonej do ołówka, wprowadzanego przez cewkę moczową) ogląda dostępną w ten sposób część dróg moczowych, ze szczególnym uwzględnieniem pęcherza moczowego (w 2-4 stopniu zaawansowania).

5. Rektoskopia. Badanie polega na wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy. Do tego celu służy rektoskop - sztywny wziernik długości 20-30 cm i średnicy 2 cm. Metoda ta umożliwia ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego. Pozwala także na pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Możliwe jest także usuwanie polipów, ciał obcych i hamowanie krwawienia.

Edyta Jóźwiak

Przeczytaj także:

Leczenie raka szyjki macicy

Badanie cytologiczne w diagnozowaniu raka szyjki macicy

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA