Raport Specjalny: Diagnostyka niepłodności

Starszy niż rok
W celu ustalenia przyczyn niepłodności wykorzystuje się różnorodne metody. Sprawdź, jak wygląda takie badanie dla kobiet i dla mężczyzn.

Czym jest niepłodność?

W pierwszej kolejności lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad dotyczący zwłaszcza:

  • ogólnego stanu zdrowia (m.in. zaburzeń endokrynologicznych),
  • cyklu miesięcznego i jego zaburzeń,
  • przebytych chorób.

Badanie nasienia

Następnym narzędziem diagnostycznym jest badanie nasienia. Istotne jest uzyskanie informacji o parametrach takich jak liczba plemników w 1ml nasienia (prawidłowo ponad 2 miliony/ml), ruchomość plemników (prawidłowo ponad 60% plemników wykazuje ruch postępowy) i ich budowa (u płodnego mężczyzny poniżej 70% patologicznych plemników). Ważne jest aby wziąć pod uwagę zawód wykonywany przez mężczyznę, może to bowiem mieć wpływ na parametry nasienia.

Badania ciepłoty ciała

Dokonuje się również pomiarów podstawowej ciepłoty ciała (PCC) oraz pomiarów temperatury po stosunku (PC-test). PCC mierzona jest termometrem umieszczonym w pochwie, zaraz po obudzeniu. Dzięki pomiarom można uzyskać wykres dający informacje o funkcji jajników. PC-test wykonywany jest w środku cyklu, po stosunku. Wtedy też dokonuje się oceny śluzu szyjkowego oraz mikroskopowej oceny plemników kilka godzin po stosunku.

Badania obrazowe

Można wykonać również badanie obrazowe macicy i jajowodów- histerosalpingografię. Kontrast podawany przez szyjkę macicy wypełnia jamę macicy i przechodzi do jajowodów uwidaczniając ewentualne nieprawidłowości. Ponieważ jednak nie wszystkie patologie można wykryć tą metodą, konieczne mogą się okazać inne badania.

Ultrasonografia przez pochwowa pozwala na ocenę budowy jajnika i błony śluzowej. Jest nieinwazyjnym, tanim i bardzo pomocnym badaniem.

Badania endoskopowe pozwalają na dokładne określenie budowy narządów płciowych kobiety- laparoskopia pozwala na uwidocznienie jajowodów i jej wykonanie może być szczególnie istotne, jeśli w wywiadzie podawane są choroby zapalne jamy brzusznej i miednicy oraz zabiegi chirurgiczne. Histeroskopia pozwala na ocenę anatomiczną jamy macicy.

Zobacz też Refundacja in vitro w Polsce

Badania hormonalne

W diagnostyce niepłodności ważne jest określenie funkcji hormonalnych. Pomocne są oznaczenia stężeń hormonów takich jak FSH, LH, estradiolu, progesteronu, testosteronu, prolaktyny i hormonów tarczycy.

Badania immunologiczne

Przydatne mogą być badania immunologiczne, w których istotne jest określenie obecności przeciwciał przeciwko plemnikom.

Badania genetyczne

Ich wykonanie zleca się zwykle w przypadku niepowodzeń poprzednich ciąży. Polegają głównie na ocenie budowy chromosomów.

Badania mikrobiologiczne

Wykonanie ich ma na celu wykrycie ewentualnych zaburzeń równowagi flory mikrobiologicznej pochwy, a także zakażeń, np. HPV, Cchlamydioza,1994,0,1.html">hlamydia trachomatis.

Diagnostyka niepłodności jest trudna i niestety zdarza się, że nie udaje się wskazać jednoznacznej przyczyny. Niemniej istotne jest, żeby, jeśli istnieje wola leczenia niepłodności, badaniom poddali się równolegle obydwoje małżonkowie.

aw

Chcesz wiedzieć więcej o metodzie iv vitro? Czytaj nasz Raport Specjalny

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA