Raport Specjalny: Dieta przyszłego taty

Pokarmy zawierają hormony płciowe oraz wpływają na ich stężenie w organizmie człowieka. Hormony te mają ścisły związek z popędem płciowym oraz zdolnością rozmnażania. Zatem czy dieta wpływa na płodność przyszłego taty?
 

Nawyki żywieniowe mężczyzn mają wpływ na jakość męskiego nasienia. Toteż planowanie ciąży leży zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny. Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia może zmniejszyć ryzyko niepłodności poprzez utrzymanie prawidłowej masy ciała. Jest to jeden z warunków właściwego funkcjonowania układu hormonalnego i rozrodczego. Nadwaga utożsamiana z wartością wskaźnika BMI (Body Mass Index) powyżej 25 może skutkować obniżeniem liczebności plemników o ponad 20%, natomiast niedowaga rozpoznawana przy wartości wskaźnika BMI mniejszej niż 19, przyczynia się do zwiększenia wystąpienia ryzyka niepłodności.

Co zaburza męską płodność?

Dieta „prawdziwego” mężczyzny stereotypowo kojarzy się z dużą ilością tłustego mięsa, które ma gwarantować super siłę, a co za tym idzie męskość. Okazuje się jednak, że dieta wysokotłuszczowa może niekorzystnie wpływać na hormony męskie oraz na życie płciowe mężczyzny. Liczne badania wykazują, że nadmierne ilości tłuszczu zwierzęcego w diecie mogą osłabić aktywność seksualną poprzez obniżenie poziomu testosteronu (hormonu męskiego).
Panowie uważajcie na nadmierne ilości mięsa, frytek, tłustych serów itd. Sprzyjają one tyciu oraz obniżają poziom testosteronu, a także mogą osłabiać erekcję. Ponadto dieta obfita w tłuszcze zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, co prowadzi do impotencji.

Przyszły tata powinien zrezygnować z alkoholu, gdyż jego długotrwałe nadużywanie może powodować atrofię jąder, a w konsekwencji obniżać jego płodność. Palenie tytoniu także nie sprzyja ojcostwu. Dym tytoniowy niekorzystnie wpływa na kondycję nasienia. Może powodować zmniejszenie liczby plemników lub występowanie plemników nieprawidłowych, a także wywoływać zbyt dużą lepkość, co skutkuje upośledzeniem ich ruchliwości. W najgorszym przypadku palenie może przyczyniać się do uszkodzenia DNA prowadzącym do powstania wad rozwojowych u dziecka.

Poznaj: 8 sposobów na zwiększenie płodności

Co może zwiększyć płodność oraz poprawić jakość nasienia?

Badania wykazują, że witamina C wzmaga płodność nawet u mężczyzn, których nasienie wcześniej nie było zdolne do zapłodnienia. Badania prowadzone na Uniwersytecie Teksaskim w Galveston pokazują, że suplementacja witaminą C w ilości 1000 mg dziennie przez 60 dni spowodowała zwiększenie liczby plemników w nasieniu o 60%. Kolejne doświadczenia pokazują, że kilkutygodniowa terapia witaminowa w dawce 200 mg dziennie jest wystarczająca do osiągnięcia wysokiej płodności.
Niedobór witaminy C u mężczyzn zwiększa ryzyko wystąpienia genetycznego uszkodzenia plemników, co może wywoływać wady wrodzone u płodu.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl


Uwaga!
Palacze potrzebują dwukrotnie większych dawek witaminy C, gdyż dym tytoniowy upośledza jej działanie.
 

Źródła witaminy C: pomidory, papryka, brukselka, kalafior, szpinak, pietruszka liście, jarmuż, truskawki, grejpfrut, kiwi, pomarańcza, czarna porzeczka.

jw, az

Chcesz wiedzieć więcej o metodzie iv vitro? Czytaj nasz Raport Specjalny

Zobacz: Pijesz mleko? Możesz mieć problemy z płodnością

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA