Raport Specjalny: In vitro a nowotwór

Krążą pogłoski o tym, że in vitro powoduje ciężkie powikłania np. zespół hyperstymulacji, a nawet zwiększa ryzyko raka. Zobacz jakie powikłania wymienia lek. med. Wojciech Gontarek.
 

Mówi się, że metody wspomaganego rozrodu powodują groźne powikłania oraz zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów jajnika, piersi, szyjki macicy i endometrium. Przeprowadzone badania kliniczne nie wykazały aby poddanie się metodzie In vitro zwiększało ryzyko wymienionych chorób onkologicznych. Jak każda zewnętrzna ingerencja niesie pewne powikłania. Do powikłań metod wspomaganego rozrodu należą „ zespół hyperstymulacji” i ciąże wielopłodowe.

Zobacz: Raport specjalny: Zapłodnienie in vitro krok po kroku​

Zespół hyperstymulacji

objawia się wystąpieniem torbieli jajnikowych, pojawiających się po zakończonej stymulacji (po zakończeniu podawania leków). W ciężkim przebiegu zespołu hyperstymulacyjnego może dochodzić do gromadzenia się płynu wysokobiałkowego  w jamie brzusznej. Płyn jajnikowy jest bogaty w hormony i białko co pociąga za sobą na drodze osmozy przedostawanie się płynu z surowicy do otrzewnej. Wywołuje to powiększanie się obwodu brzucha i dużą bolesność. Mogą występować nudności wymioty oraz  trudności z oddychaniem. Przy mocno nasilonych objawach wskazana jest hospitalizacja z odpowiednim nadzorem lekarskim polegającym na  wyrównanie poziomów białka w surowicy, płynów, elektrolitów, kontrolowaniu funkcji nerek. Skrajne przypadki niekontrolowanej hyperstymulacji pojawiają się na skutek zbyt wysokich dawek leków stymulujących niedostosowanych do pacjentki oraz dużych wartości produkcji bHCG we wczesnej ciąży.
Hypersymulacje są uzależnione osobniczo ich nasilanie się jest wskazaniem na występowanie wczesnej ciąży po zabiegu in vitro.

  • ciąże wielopłodowe jako wynik implantacji więcej niż jednego zarodka do jamy macicy
  • w bardzo rzadkich przypadkach może dochodzić do krwawienia z nakłutego jajnika

Najczęściej objawy zespołu hyperstymulacyjnego pojawiają się po zakończonej stymulacji gdy kobieta zachodzi w ciążę. Według statystyk około 1-2 % cykli stymulowanych kończy się wystąpienia zespołu hyperstymulacji.

Czytaj też: In vitro "za" czy "przeciw"? - głos blogosfery

Ciąże wielopłodowe

Występowanie ciąży wielopłodowych wiąże się z zagnieżdżeniem w macicy więcej niż jednego podawanego zarodka.  Aby tego uniknąć w metodzie In vitro podaje się dwa zapłodnione zarodki. Ciąże bliźniacze to przede wszystkim ryzyko porodu przedwczesnego, dlatego pacjentka ciężarna powinna być pod szczególną opieką ginekologiczną.

Innymi powikłaniami spotykanymi choć występującymi bardzo rzadko to : niewielki i przejściowy  przyrost masy ciała podczas stymulacji, sporadyczne przypadki depresji.

Czytaj też: Muzyka w in vitro? Naukowcy udowodnili, że to działa

Chcesz wiedzieć więcej o in vitro - czytaj Raport Specjalny

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA