Raport Specjalny: In vitro bez tajemnic - porady eksperta dr. Wojciecha Gontarka

Nasz ekspert lek. med. Wojciech Gontarek ginekolog - położnik odpowiada na pytania związane z zajściem w ciążę i metodą in vitro

Na różnych forach i portalach internetowych piszą zrozpaczone interneutki szukające fachowej porady w kwestii niepłodności. Wybraliśmy kilka najczęściej pojawiających się zagadnień.

Na pytania czytelniczek odpowiada lek. med. Wojciech Gontarek, specjalista ginekolog - położnik.

Iga: Wczoraj wieczorem oglądałam program w telewizji, na temat refundacji in vitro. Przedstawiciel ministerstwa zdrowia powiedział, że nie ma takiej choroby jak niepłodność. To co to jest?

WG: Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO niepłodność uznana jest za chorobę, i to chorobę społeczną. To niemo
żność zajścia w ciążę będąca wynikiem niepłodności lub ograniczenia płodności jednego lub obojga małżonków lub partnerów znajdujących się w utrwalonym związku, po roku regularnego współżycia, bez stosowania metod zapobiegania ciąży.
W Polsce szacunkowo około 15% par w okresie rozrodczym ma problem z poczęciem potomstwa.

Marta: Mam 39 lat i nigdy nie byłam w ciąży. Nigdy nie chorowałam, mam regularne miesiączki. Czy mam jeszcze szanse? Jeśli kobieta 39 letnia, regularnie współżyjąca bez zabezpieczeń nie może zajść w ciążę, zapewne istnieje przyczyna takiego stanu.

WG: Biorąc pod uwagę ,że potencjał rozrodczy kobiety zaczyna się zmniejszać  od około 30 roku życia, to należy to także uwzględnić oceniając szanse na potomstwo.
Aby jednak stwierdzić czy kobieta 39 letnia ma właściwy potencjał należy wykonać badania diagnostyczne i oznaczyć poziomy hormonów takich jak FSH, Estradiol i AMH.

Iwona: Mam 34 lata i nigdy nie byłam w ciąży. Miesiączki występowały jedynie po lekach. Lekarze z którymi kontaktowałam się powiedzieli mi, że w moich jajnikach nie ma komórek jajowych. Czy to możliwe? Jestem przecież młoda.

WG: W takiej sytuacji można wykonać test wydolności jajnika aby ocenić rezerwę jajnika to wytwarzania komórek jajowych - oznacza się
wtedy FSH i estradiol jajnikowy to można ocenić rezerwę rozrodczą na podstawie poziomu produkcji i wydzielania AMH (anty muellerian hormon) i dopiero wtedy można coś powiedzieć o płodności. Są pacjentki które nigdy nie miały spontanicznych miesiączek a po leczeniu gonadotropinami zachodziły w ciążę. Co innego hormonalna czynność jajnika, a co innego tworzenie gamet czyli gametogeneza.
Występowanie c
yklu nieowulacyjnych (w cyklu miesięcznym nie wytwarzają się dojrzałe komórki jajowe) nie jest uwarunkowane wiekiem, a raczej stanem hormonalnym.

Beata: Co jaki czas trzeba robić przerwy, kiedy bierze się tabletki antykoncepcyjne?

WG: Producenci tabletek antykoncepcyjnych zapewniają iż pod odstawieniu tabletek płodność kobiety wraca do normy w następnym cyklu, co poniekąd uspakaja dziewczyny przed powikłaniami i niepłodnością. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może w istotny sposób zaburzyć funkcję jajników. Z własnej obserwacji uważam, iż po roku regularnego stosowania należy zrobić dwumiesięczna przerwę oraz skontrolować poziom hormonów i wykonać podstawowe badania jak morfologia krwi, próby wątrobowe, lipidogram.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->