Raport Specjalny: Każde narodziny są cudem? - NGO o in vitro

In vitro ma nie tylko wymiar etyczny, polityczny, czy medyczny, ale przede wszystkim społeczny. Dlatego też coraz więcej mają w niej do powiedzenia podmioty III sektora

Pierwsze dziecko urodzone dzięki metodzie in vitro przyszło na świat 25 lipca 1978 roku w Anglii. Dla jednych narodziny Louise Joy Brown były cudem, dla innych wydarzeniem, które nigdy nie powinno mieć miejsca.

W Polsce nad projektem ustawy o in vitro, zgłoszonym do marszałka Sejmu 24 listopada b.r., pracował zespół ekspertów oraz organizacji pozarządowych takich jak Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian". 

Nie jest to jednak jedyna organizacja, która zajmuje się tematyką zapłodnienia pozaustrojowego. Istnieje wiele innych podmiotów III sektora, które skupiają swoje działania na problemie niepłodności na przykład poprzez bezpośrednie docieranie do par, które ze względów finansowych nie mogą pozwolić sobie na zabieg in vitro. Istnieją także takie, które uznają zabieg in vitro za nieetyczny oraz odbierający godność rodzicom ora dzieciom.  24 listopada do marszałka Sejmu został zgłoszony projekt ustawy o in vitro. 

Czytaj też: In vitro "za" czy "przeciw"? - głos blogosfery

Pomagamy dawać życie

 Dla nas rodziców - obecnych i przyszłych - cudem są każde narodziny – czytamy na stronie warszawskiej Fundacji Cud In Vitro. To jedna z organizacji pozarządowych, które pomagają parom borykającym się z problemem niepłodności. Anna Pszczoła (fundator Fundacji) oraz Karolina Maria Siduyła - Koc (prezes Fundacji) zaznaczają, że nie kierują się względami politycznymi czy wyznaniowymi, ale pragną stworzyć platformę dla wszystkich tych, którzy chcą być rodzicami lub wyrażają chęć zostania ich wirtualnymi wujkami czy ciociami. Na umieszczenie profili na stronie Fundacji czeka już 156 par, które marzą o tym, by  spełnić się w jednej z najważniejszych życiowych ról – roli rodzica. Fundacja pomaga im poprzez przekazanie zebranych środków na zabiegi in vitro we wskazanych przez nie klinikach. Działania Fundacji skupiają się także budowaniu społecznej świadomości dotyczącej problemu bezpłodności i metod jej leczenia, a także na wspieraniu przyszłych rodziców poprzez platformę dostarczającą informacje niezbędne dla par mających problemy ze staraniem się dziecko. Fundacja skupia osoby, które nie tylko otrzymują pomoc, ale także te, które chcą pomagać innym, bo wierzą, że każdy powinien doświadczyć cudu, którym są narodziny dziecka.

Innego zdania są działacze skupienie wokół Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia z siedzibą w Krakowie. Jest to organizacją pożytku publicznego,  która (jak czytamy na stronie) „prowadzi działalność edukacyjną, wychowawczą i naukową służącą obronie życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci”. Stowarzyszenie zajmuje się działalnością wydawniczą, lobbingową oraz charytatywną. Jednym z podejmowanych tematów jest kwestia zapłodnienia in vitro, które uznawane jest za nieetyczne. Inne stowarzyszenia, organizacje czy komitety występujące przeciwko praktyce in vitro takie jak na przykład rzeszowskie Stowarzyszenie Contra In Vitro podkreślają, że w trakcie procedury ginie 60−80% poczętych istot ludzkich. Dlatego też zabieg in vitro często porównywany jest do aborcji. Przeciwnicy in vitro wskazują, że sposobem lecenia niepłodności powinna być tańsza i skuteczniejsza naprotechnologia opierająca się na modelu na Modelu Creightona, który wykorzystuje się do obserwacji organizmu kobiety podczas naturalnego cyklu oraz tworzeniu indywidualnych wytycznych dla każdej pary. Podmioty, które występują przeciwko in vitro polecają naprotechnologię  jako jedną z najskuteczniejszych metod, z czym nie zgadzają się zwolennicy in vitro. Wskazują oni, że metoda nie jest skuteczna w przypadku wszystkich rodzajów niepłodności, tylko w ściśle określonych przypadkach.Chronimy godność człowieka

Zobacz: Zapłodnienie in vitro krok po kroku

Debata o in vitro, w której czynny udział biorą nie tylko organizacje pozarządowych, ale także poszczególne jednostki, toczy się nie tylko w mediach tradycyjnych, ale przede wszystkim w Internecie. Bez wątpienia to nadaje jej nowego wymiaru. To tutaj podmioty III sektora tworzą platformy skupiające osoby podzielające ich założenia statusowe. To właśnie na forach i blogach toczą się najgorętsze dyskusje, a zwolennicy jednej i drugiej opcji walczą na argumenty i prześcigają się w powoływaniu się na badania i statystyki, które wspierają głoszoną przez nich tezę. Społeczny wymiar debaty skupia się więc nie tylko wokół społeczności rozumianych jako członków i sympatyków organizacji pozarządowych reprezentujących oddolne inicjatywy społeczne, ale przede wszystkim wokół społeczności internetowych. W dobie Internetu siła III sektora polega również na tym, aby skutecznie stworzyć jak największą i jak najbardziej oddaną wirtualną społeczność. Szybkie zestawienie dokonane na jednym z najbardziej popularnych serwisów społecznościowych na świecie wykazało, że na Facebooku istnieje społeczność „Popieram In Vitro”, którą lubi ponad 12 tysięcy osób. Ponadto profil stworzony przez Fundacje Cud In Vitro ma ponad 17 tysięcy fanów, podczas gdy istnieje 1 profil zrzeszający przeciwników in vitro funkcjonujący pod nazwą „Jestem Katolikiem, Jestem za życiem, Jestem przeciwko in vitro” i ma nieco ponad 4 tysięcy fanów. Choć przywołane informacje oczywiście nie mogą posłużyć jako miarodajne dane ma temat postrzegania problemu in vitro przez Polaków, to wskazują jednoznacznie, która opcja lepiej radzi sobie z zadaniem budowania społeczności. Nie jest to tajemnicą, że dzięki rozwojowi nowych mediów, to właśnie one będą wywierać coraz większy wpływ na sytuację polityczno- społeczną krajów. 

ak , az

Chcesz wiedzieć więcej o metodzie iv vitro? Czytaj nasz Raport Specjalny

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA