Nowy sklep

już ON-LINE

Raport Specjalny: Późna ciąża, czy jest bezpieczna?

Niektóre kobiety po wielu staraniach o dziecko słyszą, że nawet gdyby zaszły w ciążę, dziecko urodziłoby się chore
 

Nasz ekspert w swojej praktyce lekarskiej spotyka się bardzo często z podobnymi pytaniami. Dziś na łamach medme.pl postanowił opowiedzieć o późnym macierzyństwie na podstawie historii swojej pacjentki.

Mam 42 lata i wraz mężem (53 lata) staramy się od 2 lat o dziecko - bezskutecznie. Podczas ostatniej wizyty u ginekologa, który mnie prowadzi, dowiedziałam się, że dalsze leczenie nie ma sensu, gdyż nawet gdyby się udało uzyskać ciążę, to dziecko najprawdopodobniej urodziłoby się chore. Czy to prawda?

Ciąża po czterdziestce może nieść za sobą problemy zdrowotne i emocjonalne.

Wśród niepożądanych objawów medycznych należy wymienić :

  • ogólne zmęczenie i problemy z krążeniem (żylaki),
  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca ciążowa
  • poronienia
  • przedwczesny poród.

Czytaj też: 7 znaków ostrzegawczych w ciąży

Te objawy, nie leczone, mogą stwarzać zagrożenie dla dziecka, ale należy pamiętać o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób dziedzicznych, a głównie zespołu Downa. Na podstawie badań ocenia się, że ryzyko wystąpienia zespołu Downa u kobiet powyżej 40. roku życia wynosi 1/100 urodzeń.

U kobiet ciężarnych powyżej 40. roku życia wzrasta częstość wystąpienia nieprawidłowości w budowie dziecka, takich jak zajęcza warga, stopa końsko – szpotawa.
 
Przygotowanie do ciąży w wieku dojrzałym jest bardziej odpowiedzialne niż u kobiet młodych. Pamiętać należy, że mimo iż posiadanie potomstwa dodaje skrzydeł, to jednak nie oszuka się organizmu. Zmęczenie wynikające z opieki nad dzieckiem jest znacznie większe u kobiet po 40-tce niż u młodszych.

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl
 
Decydując się na ciążę w wieku dojrzałym należy pamiętać o tym, aby jej przebieg był pod ścisłą kontrolą lekarza. Koniecznie trzeba wykonać badania potwierdzające prawidłowości w  rozwoju dziecka, takie jak : badania prenatalne, test potrójny, USG genetyczne, ewentualnie badanie amniopunkcji.

ek, bg

Zobacz: Ciąża i poród – NFZ czy prywatnie?

Chcesz wiedzieć więcej o in vitro - czytaj Raport Specjalny

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile przeznaczył/abyś na bankowanie krwi pępowinowej w ciągu roku?

  0 zł

  do 1500 zł

  do 2500 zł

  do 4000 zł

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych