Raport WHO: antybiotyki przestają działać!

Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia nie pozostawia złudzeń - antybiotyki przestają być naszymi sprzymierzeńcami w walce z chorobami zakaźnymi.

Rzeżączka i posocznica znów groźne

Dotychczas takie choroby jak rzeżączka leczono za pomocą odpowiednich antybiotyków. Okazuje się jednak, że leki, które jeszcze kilkanaście lat temu doskonale radziły sobie z chorobami zakaźnymi, dziś przestają być skuteczne. Ludzki organizm uodpornił się bowiem na działanie antybiotyków.

Zagrożenie dla zdrowia globalnego

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że bakterie, rozwój wirusów oraz rosnąca odporność na antybiotyki poważnie zagrażają globalnemu zdrowiu. Nadano temu miano „znaczącego, globalnego zagrożenia dla zdrowia publicznego.” Potwierdzają to dane zebrane w 114 krajach. W każdym z nich zauważono tę tendencję. Antybiotyki spożywa się zbyt często i w zbyt dużych ilościach, wskutek czego ludzki organizm przyzwyczaił się do nich, a bakterie nauczyły się na nie odpowiednio reagować.

Katastrofalne skutki

WHO ostrzega, że w przyszłości ludzie znów mogą umierać z powodu chorób, które dziś są niegroźne dla zdrowia, a które leczyło się przez ostatnie lata antybiotykami. Chodzi zwłaszcza o choroby zakaźne. Zaliczono do nich rzeżączkę, posocznicę (zakażenie krwi), biegunkę, zapalenie płuc oraz zakażenie dróg moczowych.

Wynalezienie antybiotyku było jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny XX wieku. Odkrycie penicyliny w 1928 roku było przełomem w medycynie, który dał możliwość leczenia chorób zakaźnych. 

Szybsze rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych

Rzeżączka oraz choroby układu moczowego znów mogą stać się dla nas uciążliwe. Już połowa chorych biorących antybiotyki nie zostaje wyleczona, a choroby rozprzestrzeniają się znacznie szybciej, niż kiedyś. Na przykładzie bakterii E. coli (czyli pałeczki okrężnicy) widać, że liczba chorych rośnie, a skuteczne jak dotąd antybiotyki nie leczą.

Czytaj też: kaszel-lekarze-mowia-nie,3105377,1.html">Antybiotyki na kaszel? Lekarze mówią "nie"

Poważne ostrzeżenie WHO

WHO alarmuje – potrzeba nowej, globalnej polityki zdrowotnej, która ma ograniczyć spożywanie antybiotyków w nadmiernych ilościach, ale zarazem zniwelować występowanie uleczalnych jak dotąd chorób. Apeluje się o racjonalne przyjmowanie antybiotyków, zarówno u pacjentów, jak i lekarzy, którzy przepisują leki. Promowanie profilaktyki jest zadaniem, przed którym muszą stanąć rządy poszczególnych państw.

Przedstawiciele WHO ostrzegają przed pogorszeniem się zdrowia społecznego i roznoszeniem bakterii. Konsekwencje mogą być w przyszłości katastrofalne. Czas powrócić do starej jak świat maksymy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, ograniczając przyjmowanie antybiotyków, dbając o higienę oraz zdrowie swoje i innych. Zaleca się przyjmowanie antybiotyków tylko w uzasadnionych przypadkach, dbanie o odpowiednie leczenie oraz szczepienia.

Czytaj też na ten temat: Antybiotyk i probiotyk - nieodłączna para

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA