
Dane zebrane na ten temat pochodzą, jak dotąd, jedynie z siedmiu krajów: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Obrazują jednak wpływ, jaki wywiera stan pacjentek dotkniętych reumatoidalnym zapaleniem stawów, na ich życie emocjonalne i społeczne.
Wiele z nich odnosi się do poczucia odrzucenia i izolacji. W dużej liczbie przypadków problemy zdrowotne negatywnie odbijają się na kontaktach ze znajomymi, a także na życiu intymnym.
Zobacz: 7 rzeczy, które ułatwią Ci życie z reumatoidalnym zapaleniem stawów
RZS u kobiet
40% kobiet z RZS, które były singielkami, utrzymuje, że znalezienie partnera było znacznie trudniejsze. 22% przeszło rozwód lub separację, potwierdzając, że na decyzję o rozstaniu z partnerem wpłynęły także problemy związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Aż 68% dotkniętych tą chorobą przyznało się do ukrywania bólu przed najbliższymi, zaś 67% podkreśliło, że wciąż stara się wynajdywać różne sposoby, by poradzić sobie z cierpieniem.
Czytaj także: Gigantyczny wirus może uszkadzać stawy
Najgorszy jest ból
Wyniki badań potwierdzają to, co wydawało się dotąd oczywiste i intuicyjne. Ból jest najważniejszym problemem dla osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów. Uderza przede wszystkim w fizyczne i emocjonalne samopoczucie, a w konsekwencji w relacje ze współpracownikami i jakość pracy. Aż 71% badanych potwierdza, że choroba i związany z nią ból przekłada się na ich wydajność zawodową.
Zobacz także: Łuszczycowe zapalenie stawów
Pieczę nad badaniami sprawowała organizacja PARE (People with Arthritis and Rheumatism in Europe). W przebiegu prac zaangażowano 27 459 kobiet, w wieku od 25 do 65 lat. U blisko trzech czwartych badanych minął ponad rok od zdiagnozowania reumatoidalnego zapalenia stawów. 69% badanych opisywało aktywność choroby w kategoriach od umiarkowanej do poważnej.
Czytaj także: Jak diagnozowane jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)?
Naukowcy podkreślają, że to przede wszystkim pacjenci powinni znajdować się w centrum wszystkich dyskusji i programów poświęconych reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Dialog między chorymi a osobami prowadzącymi terapię powinien być podstawą w leczeniu przewlekłych chorób takich jak RZS.
PARE wydała w tej sprawie praktyczne rekomendacje, które w przyszłych projektach badawczych pomogą lepiej usytuować nie tylko chorobę, ale przede wszystkim pacjenta i jego dobro.
Czytaj więcej: Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów
Oceń artykuł
(liczba ocen 19)