Reumatoidalne zapalenie stawów - objawy, przyczyny, leczenie

Ból, sztywność, obrzęk stawów rąk i stóp to typowe objawy, z którymi zmagają się osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów. Nieleczone może doprowadzić nawet do niepełnosprawności, dlatego tak ważna jest właściwa diagnostyka, szybka reakcja i natychmiastowe wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Zapalenie stawów

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Co to jest reumatyzm?

Reumatyzm to przewlekła choroba zapalna, która atakuje nie tylko stawy, ale także narządy wewnętrzne. Proces zapalny prowadzi do powiększania i stopniowego niszczenia chrząstki, kości, więzadeł oraz ścięgien. Do końca nie wiadomo jaki czynnik prowokuje błonę maziową wyściełającą staw do takiej reakcji obronnej. Jest to pewien defekt układu odpornościowego, który rozpoznaje własne tkanki jako wroga i zaczyna produkować przeciwciała celem jego zwalczenia. Rozwój tej choroby następuje na skutek zaistnienia kilku wskazanych poniżej czynników.

Reumatyzm – przyczyny powstawania

Dużą rolę w rozwoju choroby odgrywa obciążenie dziedziczne. Istnieją pewne predyspozycje organizmu do występowania reumatoidalnego zapalenia stawów. Ryzyko zachorowania u osób spokrewnionych wzrasta nawet pięciokrotnie. Dodatkowo zaobserwowano, że częściej chorują kobiety. Palenie papierosów oraz przewlekły stres także zwiększa ryzyko zachorowania. Oprócz tego niektóre bakterie i wirusy mogą przyczynić się do powstania stanu zapalnego inicjującego chorobę.

Reklama

Objawy reumatyzmu

Reumatoidalne zapalenie stawów ujawnia się zazwyczaj między 30, a 50 rokiem życia. Statystyki wskazują, że na tą chorobę cierpi obecnie 1 na 100 osób. Do charakterystycznych objawów należy ból i sztywność stawów (najbardziej nasilone tuż po przebudzeniu), obrzęk (może mu towarzyszyć wysięk, który jest przyczyną nadprodukcji płynu stawowego) oraz ograniczenie ruchomości. W końcowym etapie choroby dochodzi do deformacji stawu. Reumatyzm atakuje nie tylko stawy, ale także narządy wewnętrzne. Może prowadzić do powstawania bolesnych podskórnych guzków, przyspiesza także rozwój miażdżycy. Dlatego też ważna jest szybka reakcja, aby nie doprowadzić do rozwoju choroby. Ból i obrzęk stawów to objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza. Skuteczność leczenia jest uzależniona od szybkiej reakcji.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów?

W ostatnich czasach pojawiło się wiele leków, które ułatwiają walkę z chorobą. Mają one za zadanie zmniejszać objawy zapalne i hamować proces niszczenia tkanek. Stosuje się również leki eliminujące dolegliwości bólowe. Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego są preparaty na stawy (o których więcej możesz przeczytać tutaj - https://bol-stawow.pl/tabletki-na-stawy-ranking/), które zawierają glukozaminę i mogą przyspieszyć regenerację chrząstki stawowej. Dobrze sprawdza się również kwas hialuronowy na stawy (więcej na temat kwasu hialuronowego przeczytasz w tym artykule https://bol-stawow.pl/kwas-hialuronowy-kolano/). Zwiększa on znacząco zdolność wiązania wody, dzięki czemu działa jak nawilżacz. Zastrzyki z kwasu prowadzą do odbudowy chrząstki stawowej. Zaleca się także doustną suplementację kwasem hialuronowym, co może wspomóc terapię stanów zapalnych.

Reumatoidalne zapalenie stawów to bardzo podstępna choroba, której objawy mogą początkowo przypominać zwykłą grypę. Nie warto ich lekceważyć. Na stronie Bol-Stawow.pl można znaleźć wiele ciekawych wskazówek o tym, jak je leczyć i im zapobiegać. Najlepsze efekty daje wprowadzenie leczenia w ciągu trzech miesięcy od wystąpienia pierwszych dolegliwości bólowych. Wczesna diagnoza to gwarancja sukcesu w walce z chorobą.

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->