Nowy sklep

już ON-LINE

Reumatyzm palindromiczny

Chorobę tę opisano w 1944 roku, określając jako „często powtarzające się choroby stawów”. Podobieństwo reumatyzmu palindromicznego do reumatoidalnego zapalenia stawów objawia się przede wszystkim w postaci bólu, stanu zapalnego, a także utrudnień ruchu w obrębie jednego lub kilku stawów. Objawy trwają zwykle od kilku godzin do kilku dni.
 

W przeciwieństwie do RZS objawy te mają charakter idiopatyczny – ustępują samoistnie, bez konkretnej, znanej nam przyczyny. Co więcej, nie pozostawiają trwałych zmian. Przerwy w atakach mogą trwać od kilku tygodni do miesięcy. Choroba daje o sobie znać w zmienny sposób, a pacjenci rzadko zgłaszają objawy lub pojawiającą się gorączkę.

Przyczyny i objawy

Tymczasem zdaniem lekarzy stwierdzenie różnic między reumatyzmem palindromicznym a RZS nie powinno nastręczać trudności. Przede wszystkim za sprawą historii choroby oraz odrębnych charakterystyk obu schorzeń. Diagnoza jednak jest często bardziej skomplikowana niż w przypadku innych chorób reumatycznych, takich jak niektóre artropatie, reaktywne zapalenie stawów (zespół Reitera) czy inne choroby na tle autoimmunologicznym.

Podejrzenie o reumatyzm palindromiczny powinno pojawić się po kilku miesiącach występowania krótkich, nagłych i nawracających stanów zapalnych w obrębie jednego stawu lub zapalenia tkanek miękkich w okolicach trzech lub więcej stawów. Niezwykle istotna jest również obserwacja przynajmniej jednego z ataków przez lekarza specjalistę.

Zobacz więcej: (Prawie) wszystko o reumatyzmie

Stan pacjenta można zdiagnozować dopiero po wykluczeniu innych chorób o podobnych objawach. Nie ma też pojedynczego badania czy testu, który jednoznacznie pozwoli zidentyfikować chorobę. W testach nie obserwuje się również zmian specyficznych dla reumatyzmu palindromicznego.

Zapalenie stawów

W tym miejscu może pojawić się pytanie, czy reumatyzm palindromiczny może prowadzić bezpośrednio do reumatoidalnego zapalenia stawów. Okazuje się, że taka zależność ma miejsce w jednej trzeciej, a czasem w połowie przypadków.

Okres tzw. utajenia, występujący między pojawianiem się objawów reumatyzmu palindromicznego a rozwojem RZS, jest mocno zróżnicowany – może wahać się od kilku tygodni aż do kilkunastu lat.

Wśród dodatkowych czynników, jakie mogą wiązać się z powstawaniem reumatoidalnego zapalenia stawów, należy brać pod uwagę dodatni czynnik reumatoidalny, zmiany zapalne w obrębie stawów międzypaliczkowych lub nadgarstka, a także płeć żeńską (większy odsetek pojawiania się RZS).

Terapia i leczenie

W oparciu o dotychczasowe badania kliniczne trudno jest wskazać konkretną terapię. Na podstawie obserwacji i doświadczeń lekarzy pojawiają się jednak sugestie, że leki oparte na hydroksychlorochinie (stosowanej np. przeciw malarii) mogą dać pozytywne efekty, redukując częstotliwość i nasilenie ataków, a także w opóźniając rozwój RZS. Wśród leków wymieniania się także niesteroidowe substancje przeciwzapalne, które zwykle są skuteczne podczas bolesnych ataków choroby.

Pacjenci, u których wykryto „przeciwciała przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi”, a więc którzy uzyskali pozytywny wynik w tzw. teście anty-CPP, powinni od razu rzucić palenie. Przeciwciała takie stwierdza się u chorych na RZS. Należą do grupy przeciwciał, które mają kluczowe znaczenie w rozwoju procesu autoimmunologicznego skierowanego przeciwko antygenom błony maziowej stawów.

Czytaj też: Alergia sprawcą reumatyzmu?

Rokowania dla pacjentów dotkniętych reumatyzmem palindromicznym uzależnione są od rozwoju choroby. Dotychczas udało się rozpoznać trzy kierunki ewolucji schorzenia. W jednym z nich, choroba przechodzi w okres remisji u 10-15% pacjentów. Inną możliwością jest kliniczny przebieg z nawrotami, który nie angażuje stawów w sposób trwały – 40-50% chorych. W pozostałych przypadkach reumatyzm palindromiczny przechodzi ostatecznie w reumatoidalne zapalenie stawów: u 35-40% przypadków.

Przekształcenie się choroby w inne typy schorzeń, np. zapalenia stawów z zajęciem stawów kręgosłupa czy układowe zapalenie naczyń, są bardzo rzadkie.
 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki jest Twój najlepszy sposób na bolące stawy?

  aktywność fizyczna

  regularne stosowanie suplementów diety, m.in. z kolagenem

  korzystanie ze sprzętu medycznego, np. wkładek ortopedycznych lub opasek uciskowych

  leki przeciwbólowe na receptę

  gorące kąpiele i okłady