Rezonans magnetyczny badanie — Na co zwrócić uwagę?

Rezonans magnetyczny kojarzy się niektórym osobom z filmami fantastycznymi. Rzeczywiście, diagnostyka ta wygląda imponująco, ale nie należy się jej obawiać, gdyż jest bezbolesna i całkowicie bezpieczna. Rezonans magnetyczny, a także zdjęcia RTG cyfrowe, tomografię komputerową oraz cyfrową mammografię, możesz wykonać w Citomedzie w Toruniu!
Rezonans magnetyczny

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Nowoczesne badanie rezonansem

By poddać się badaniu, trzeba położyć się  na specjalnym łóżku wewnątrz urządzenia, które przypomina tubę. Organizm zostaje poddany działaniu silnego pola magnetycznego oraz impulsom fal radiowych. W wyniku tego oddziaływania, z atomów wodoru, z cząsteczek, które budują ciało pacjenta, wydobywa się sygnał, który się rejestruje. Dane przesyła się do komputera, który z kolei przetwarza otrzymane informacje i prezentuje dokładny obraz. Jest on potem podstawą diagnozy dla lekarza.

Należy wiedzieć, że badaniu nie mogą się poddawać osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca. Koniecznie również trzeba powiedzieć obsłudze o jakichkolwiek metalowych elementach w ciele, wszczepionych podskórnie. Należy wspomnieć, że pacjentom podaje się także tzw. kontrast. Jest to substancja, którą wstrzykuje się dożylnie. Jej funkcją jest lepsze uwidocznienie tkanek i poszczególnych narządów. Nie zawiera ona jodu, tak jak to wygląda podczas tomografii komputerowej.

Szczegółowa diagnostyka

Rezonans magnetyczny pozwala na dokładne oglądanie poszczególnych organów ciała, można je analizować w dowolnej płaszczyźnie, także trójwymiarowo. Diagnostyka rezonansem magnetycznym ujawnia niepokojące zmiany, np. nowotworowe. Dzięki rezonansowi lekarz odróżni guza od torbieli, oceni jego wielkość, położenie oraz stopień zaawansowania choroby. Rezonans magnetyczny doskonale obrazuje ośrodkowy układ nerwowy – mózg i kręgosłup. Dzięki tej metodzie zobaczymy i ocenimy stan rdzenia kręgowego. Badanie to jest niezbędne także w wykrywaniu zaburzeń neurologicznych, takich jak padaczka czy stwardnienie rozsiane. Rezonans magnetyczny wspaniale pokazuje tkanki zasłonięte kośćmi, np. serce i mózg.

Rezonans magnetyczny jest także pomocny ortopedom, można nim diagnozować układ mięśniowo-szkieletowy. Co prawda, w analizie kości lepiej sprawdza się zwykle RTG cyfrowe lub tomograf komputerowy, ale za to rezonans lepiej zobrazuje prawidłowe i uszkodzone mięśnie, ścięgna oraz więzadła, a także nikłe zmiany, takie jak np. uszkodzenia chrząstki stawowej, które trudno wykryć inną metodą. Rezonans magnetyczny dokładnie pozwala zbadać także naczynia krwionośne.

Reklama

Rezonans magnetyczny — jak się go wykorzystuje?

Nie wszyscy wiedzą, że przy pomocy rezonansu magnetycznego wykonuje się także niektóre zabiegi. Ta zaawansowana technologia umożliwia precyzyjną nawigację wprowadzanych podczas operacji instrumentów i pozwala na łatwe dotarcie do chorobowo zmienionego punktu. W ten sposób zmniejsza się ryzyko podczas operacji, której inwazyjność jest o wiele mniejsza. Zgłoś się na rezonans magnetyczny, cyfrową mammografię lub tomograf komputerowy do sprawdzonej placówki — Citomedu w Toruniu!

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!