Robot pomoże chorym na parkinsonizm?

Japońscy naukowcy opracowali cyfrowego towarzysza osób cierpiących na parkinsona, dzięki któremu sposób poruszania się oraz ogólne funkcjonowanie chorych może ulec znacznej poprawie.
 

Niemal każdy doświadczył sytuacji, kiedy podczas wspólnego marszu z drugą osobą ich kroki nieświadomie się synchronizowały. Yoshihiro Miyake i jego współpracownicy z Tokijskiego Instytutu Technologii skupili się na wyjaśnieniu tego zjawiska, co poskutkowało zaprojektowaniem urządzenia wspomagającego chód o nazwie Walk Mate.

Robot na zdrowie

Badania rozpoczęto w roku 2009, kiedy to prof. Miyake zaczął obserwować mechanizm poruszania się par wirtualny robot-człowiek. W badaniu wzięli udział zarówno ludzie zdrowi, jak i ci z chorobą Parkinsona czy porażeniem połowicznym. W odróżnieniu od innych projektów robotyki, gdzie maszyny mają za zadanie zwiększać siłę użytkownika, działanie Walk Mate opiera się na doznaniach słuchowych, które pomagają w koordynowaniu ruchów chorego. W praktyce mechanizm pracy robota wygląda w ten sposób: dzięki specjalnym czujnikom umocowanym na ludzkich stopach robot otrzymywał sygnał wejścia, zaś dźwięk rytmu kroków podawany człowiekowi przez słuchawki stanowił sygnał wyjścia. Algorytm opierający się na dynamice przemieszczania się fal kontrolował różnice w synchronizacji działania współpracujących: robota i człowieka.

Czytaj też: 11 kwietnia – Światowy Dzień Chorych na chorobę Parkinsona

Jak to działa?

Warto przypomnieć, że w fizyce urządzenie wejścia/wyjścia stosuje się celu komunikacji systemu przetwarzania danych (np. robota) ze światem zewnętrznym (tutaj – człowiekiem). Sygnały wejściowe to te, które są przekazywane do systemu, zaś dane wyjściowe są z niego wysyłane. Kontynuując swoje badanie, Miyake wspólnie z amerykańskimi badaczami z Instytutu Ludzkiego Poznania i Nauk o Mózgu Maxa Plancka starają się ustalić, w jaki sposób ludzie z zaburzeniami chodzenia dostosowują tempo chodu do tego narzucanego przez robota. Faktem jest, że w odpowiedzi na dźwięk „kroków” robota wzorce chodu pacjentów rzeczywiście stawały się zdrowsze i bardziej stabilne. Ponadto korzystanie z Walk Mate zapewniało chorym większą mobilność i poczucie wspólnoty, w porównaniu ze stosowanymi wcześniej zwykłymi urządzeniami wspomagania chodzenia ze stałym rytmem. Dalsze obserwacje naukowców potwierdziły ogromny potencjał wynalazku Japończyków. - Stosowanie Walk Mate może w sposób nieinwazyjny znacznie poprawić stabilność, mobilność i jakość życia chorych – przekonują naukowcy.

Źródło: Science Daily

Czytaj też: Przyszłość medycyny. Drukarki 3D i bioroboty zamiast leków?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA