Rodzaje napędów stosowanych w windach dla niepełnosprawnych

Jednym z podstawowych urządzeń pomagających w poruszaniu się osób niepełnosprawnych po budynkach są windy. Pozwalają one na swobodne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami, a współczesne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na ich instalację w różnych obiektach, takich jak budynki użyteczności publicznej, urzędy czy nawet prywatne domy.
Winda dla osób niepełnosprawnych

Artykuł sponsorowany

Źródło: 123RF

Spis treści

Artykuł sponsorowany

W windach dla niepełnosprawnych wykorzystuje się kilka rodzajów napędów. Wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest między innymi od wysokości, do jakiej urządzenie ma pracować, a także parametrów szybu. Najczęściej wykorzystywane napędy to:

Napęd elektryczny

Ze względu na swoje zalety jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w tego typu konstrukcjach. Cały układ napędowy jest umieszczony w górnej części urządzenia, przez co może ono zachować niewielkie, kompaktowe rozmiary. Przy windach z napędem elektrycznym nie ma potrzeby wydzielania specjalnego pomieszczenia na maszynownię, co dodatkowo przemawia za użyciem ich w obiektach, w których jest niewiele miejsca na postawienie całej konstrukcji. Windy tego rodzaju mogą być używane w wysokich budynkach, ze względu na położenie układu napędowego nie ma w nich ograniczenia co do zasięgu. Kolejną ważną ich zaletą jest cicha praca, a także niskie zużycie energii, a co za tym idzie koszty eksploatacyjne. Więcej o zaletach elektrycznych wind dla niepełnosprawnych poczytamy na stronie dystrybutora http://pokonaj-bariery.pl/winda-dla-niepelnosprawnych. Napęd elektryczny nie jest jednak wolny od wad. Windy tego typu posiadają dość skomplikowaną budowę, przez co wymagają doświadczonego personelu przy instalacji. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ceny części zamiennych, które mogą być dość wysokie.

Napęd hydrauliczny

Kolejnym często używanym napędem w konstrukcjach wind dla niepełnosprawnych jest napęd hydrauliczny. Przy takich rozwiązaniach konieczne jest zapewnienie miejsca na zewnętrzną maszynownię, najczęściej znajduje się ona na najniższym piętrze tuż obok szybu. Ponieważ trzeba na nią przeznaczyć minimum dwa metry kwadratowe powierzchni, to całą konstrukcję można zamontować w obiektach, które mają odpowiednią ilość miejsca. Napędy hydrauliczne są mało skomplikowane, proste w budowie i niezawodne, dzięki czemu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa w czasie użytkowania. Windy tego typu mogą być instalowane zarówno w istniejących już szybach, jak również w niezależnych konstrukcjach samonośnych. Zależnie od modelu windy hydrauliczne umożliwiają osiągnięcie pułapu nawet kilkunastu metrów i udźwig kilkuset kilogramów.

Reklama

Napęd śrubowy

Dużą popularnością zaczyna się także cieszyć napęd śrubowy, obecnie coraz więcej nowo projektowanych wind jest oparta właśnie na takim rozwiązaniu. Jedną z najważniejszych zalet tego rozwiązania jest stosunkowo niewielka ilość miejsca potrzebna do instalacji całego układu. Wprawdzie będzie tutaj, podobnie jak w windach hydraulicznych, konieczna maszynownia, ale nie zajmuje ona dużo miejsca, a samonośna konstrukcja szybu daje duże możliwości w zakresie wyboru miejsca instalacji. Windy z napędem śrubowym doskonale sprawdzają się w obiektach o mniejszym natężeniu ruchu, a ich maksymalny zasięg wynosi 30 metrów. Ich bardzo dużą zaletą jest stosunkowo niski kosz montażu i późniejszej eksploatacji.

Jak więc widać na powyższym zestawieniu, wybór technologii w windach dla niepełnosprawnych jest naprawdę duży i bez problemów powinno się udać znaleźć rozwiązanie pasujące do konkretnego obiektu. Dużo przydatnych informacji na ten temat można znaleźć między innymi w serwisie http://pokonaj-bariery.pl, a także na stronach producentów tego typu sprzętu.

Reklama

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!