Roślinny afrodyzjak? Tylko żeń-szeń

Jedynym roślinnym afrodyzjakiem, którego działanie zostało potwierdzone przez medycynę, jest żeń-szeń – mówi dr Halina Galera z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Spis treści

O wybranych roślinach i przypisywanym im działaniu mającym wspomagać potencję i ochotę na seks dr Galera opowiedziała w ramach organizowanego przez Uniwersytet Śląski Międzynarodowego Dnia Roślin. Z zebranych przez nią danych wynika, że większość tradycyjnych afrodyzjaków działa prozdrowotnie, ale w miłości szczególnej roli nie pełni.

Roślinne afrodyzjaki

Zdaniem dr Galery potrzeba używania afrodyzjaków wynikała w dawnych czasach z tego, że małżeństwa były stosunkowo rzadkie, a w większości społeczeństw obowiązywały surowe zakazy moralne. Także sprowadzanie przypraw z mało znanych, dalekich krajów pozwalało np. imbirowi, cynamonowi czy kurkumie przypisywać wyjątkowe możliwości.

W rzeczywistości prawie wszystkie znane nam afrodyzjaki przejawiają zupełnie zwyczajne właściwości. I tak rzadka i trudna do zdobycia mandragora lekarska, która znana była już w starożytnym Egipcie, nie zwiększa potencji i nie leczy bezpłodności, a działa jedynie halucynogennie. Szczęścia w miłości nie zapewnią też pieprz, szafran czy będąca symbolem panieństwa ruta. Także orzechom, winogronom czy granatom, mimo iż stanowią bogate źródło witamin i składników mineralnych, niesłusznie jest przypisywana miłosna symbolika.

Żeń-szeń na miłość

Zdaniem badaczki jedynie znany od stuleci żeń-szeń wykazuje wielokierunkowe działania, które potwierdza współczesna medycyna. W aptekach żeń-szeń możemy kupić w postaci preparatów prostych zawierających wyciąg z żeń-szenia lub preparatów złożonych wzbogaconych dodatkowo o komplet witamin i minerałów. Żeń-szeń poprawia witalność, nastrój i samopoczucie, pozwala też utrzymać organizm na wysokich obrotach. – To nadal bardzo ważna roślina lecznicza i jedyny rzeczywisty afrodyzjak, lepiej go jednak zażywać pod kontrolą lekarską – zastrzega dr Galera.

Czytaj też: Zioła lecznicze w domu - rodzaje i uprawa

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij