Nowy sklep

już ON-LINE

Roślinny afrodyzjak? Tylko żeń-szeń

Jedynym roślinnym afrodyzjakiem, którego działanie zostało potwierdzone przez medycynę, jest żeń-szeń – mówi dr Halina Galera z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Spis treści

O wybranych roślinach i przypisywanym im działaniu mającym wspomagać potencję i ochotę na seks dr Galera opowiedziała w ramach organizowanego przez Uniwersytet Śląski Międzynarodowego Dnia Roślin. Z zebranych przez nią danych wynika, że większość tradycyjnych afrodyzjaków działa prozdrowotnie, ale w miłości szczególnej roli nie pełni.

Zobacz też: Wiele zalet żeń-szenia.

Roślinne afrodyzjaki

Zdaniem dr Galery potrzeba używania afrodyzjaków wynikała w dawnych czasach z tego, że małżeństwa były stosunkowo rzadkie, a w większości społeczeństw obowiązywały surowe zakazy moralne. Także sprowadzanie przypraw z mało znanych, dalekich krajów pozwalało np. imbirowi, cynamonowi czy kurkumie przypisywać wyjątkowe możliwości.

Sprawdź: Masz problem z erekcją? Sprawdź idealną dietę na potencję

W rzeczywistości prawie wszystkie znane nam afrodyzjaki przejawiają zupełnie zwyczajne właściwości. I tak rzadka i trudna do zdobycia mandragora lekarska, która znana była już w starożytnym Egipcie, nie zwiększa potencji i nie leczy bezpłodności, a działa jedynie halucynogennie. Szczęścia w miłości nie zapewnią też pieprz, szafran czy będąca symbolem panieństwa ruta. Także orzechom, winogronom czy granatom, mimo iż stanowią bogate źródło witamin i składników mineralnych, niesłusznie jest przypisywana miłosna symbolika.

 

Reklama

Żeń-szeń na miłość

Zdaniem badaczki jedynie znany od stuleci żeń-szeń wykazuje wielokierunkowe działania, które potwierdza współczesna medycyna. W aptekach żeń-szeń możemy kupić w postaci preparatów prostych zawierających wyciąg z żeń-szenia lub preparatów złożonych wzbogaconych dodatkowo o komplet witamin i minerałów. Żeń-szeń poprawia witalność, nastrój i samopoczucie, pozwala też utrzymać organizm na wysokich obrotach. – To nadal bardzo ważna roślina lecznicza i jedyny rzeczywisty afrodyzjak, lepiej go jednak zażywać pod kontrolą lekarską – zastrzega dr Galera.

Czytaj też: Żeń-szeń – do czego go potrzebujesz

Czytaj też: Zioła lecznicze w domu - rodzaje i uprawa

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Kiedy warto skorzystać z telemedycyny?

  Aby przedłużyć receptę w przewlekłym leczeniu

  Gdy nie ma możliwości wizyty u lekarza

  Gdy występuje wstydliwy problem

  Jest to wygodniejszy sposób niż wizyta w gabinecie