Nowy sklep

już ON-LINE

Rotawirusy - to przez nie maluchy trafiają do szpitala

Rotawirusy to jedna z głównych przyczyn ostrych wymiotów i biegunki wśród dzieci. Wiele zachorowań, m.in. z powodu zagrożenia odwodnieniem organizmu, wymaga hospitalizacji.
Rotawirusy - to przez nie maluchy trafiają do szpitala
Źródło: 123RF

Spis treści

Rotawirus łatwo się rozprzestrzenia podczas codziennych kontaktów z innymi dziećmi, osobami dorosłymi lub przez styczność z przedmiotami. 11. edycja kampanii Powstrzymaj rotawirusy jest okazją, aby przypomnieć jak przebiega zakażenie rotawirusowe.

Niepokojące dane

Warto wiedzieć, że zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, rotawirus jest najczęstszą przyczyną zachorowań na ostrą biegunkę u dzieci do 5. roku życia oraz jest bardzo częstą przyczyną hospitalizacji maluchów. Według danych PZH w Polsce w 2014 roku ponad 93 procent zgłoszonych przypadków zakażenia wywołanego przez rotawirusy to przypadki hospitalizowane. W okresie od stycznia do sierpnia 2015 r. odnotowano około 800 więcej nowych przypadków zachorowań niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, a zapadalność wzrosła z 75 do 77 osób na 100 tysięcy ludności.

Sprawdź: Jak rozpoznać czy to przeziębienie czy grypa?

 

Jak przebiega zakażenie rotawirusowe?

Rotawirus jest wysoce zakaźny i trudno jest go wyeliminować zwykłymi środkami dezynfekującymi, a jego przeżywalność na skórze i powierzchniach przedmiotów jest wysoka. Wirus może przetrwać około 4 godziny na dłoniach, na innych częściach ciała przez kilka dni, a na suchych, gładkich powierzchniach (np. zabawek) nawet do 10 dni. Szczególnie łatwo rozprzestrzenia się w warunkach bliskiego kontaktu, np. w zbiorowiskach dziecięcych takich jak przedszkola.

Zobacz wideo: Jak kąpać, przewijać i szczepić niemowlaka?

Gdy wirusy dostaną się drogą pokarmową do jelita cienkiego, pozbywają się zewnętrznej warstwy i wnikają do kosmków jelitowych. Dochodzi do namnażania cząstek wirusa w komórkach nabłonka kosmków jelitowych i uszkodzenia pozostałych, zdrowych kosmków. Elektrolity, glukoza i płyny nie są wchłaniane w świetle jelita. Wirusy niszczą także komórki nabłonkowe kosmków jelitowych, powodując nadmierną utratę płynów.

Reklama

Na kogo czyhają rotawirusy?

Najbardziej prawdopodobne jest, że dziecko zachoruje z powodu infekcji rotawirusowej w pierwszych 3 latach życia. W klimacie umiarkowanym najwięcej zachorowań obserwuje się w okresie od późnej jesieni do wiosny. Niektóre dzieci mogą chorować nawet kilkakrotnie. Choroba wywołana przez rotawirusy objawia się zazwyczaj gwałtownymi, intensywnymi wymiotami, wodnistą biegunką i wysoką gorączką. Takie objawy zwykle utrzymują się od 3 do 8 dni, dodatkowo może im towarzyszyć brak apetytu oraz odwodnienie, szczególnie dotkliwe w przypadku niemowląt i małych dzieci. Są to jednak objawy niespecyficzne, które mogą pojawić się również w przypadku innych chorób. Dlatego jeżeli zaobserwujemy je u naszego dziecka, powinniśmy pilnie skonsultować się ze specjalistą.

Sprawdź też: Zatrucie pokarmowe

Reklama

Jak chronić dziecko przed zakażeniami rotawirusowymi?

W ochronie dziecka przed zakażeniem rotawirusowym mogą pomóc m.in. częste mycie rąk przed kontaktem z maluchem oraz unikanie kontaktu z osobami chorującymi na biegunkę rotawirusową. Jednak zakażeniom rotawirusowym u dzieci najskuteczniej można zapobiegać dzięki szczepieniom ochronnym. Szczepienie takie przebiega bezboleśnie: szczepionkę podaje się doustnie dzieciom od ukończenia 6. do 24. tygodnia życia.

Zobacz: Kiedy i przeciw czemu szczepić dziecko?

Materiały prasowe

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)