Rozpuszczalnik może wywołać chorobę Parkinsona?

Starszy niż rok
Zdaniem naukowców, osoby pracujące w miejscach, gdzie używa się przemysłowego rozpuszczalnika, są narażone na ryzyko rozwoju choroby Parkinsona - donosi BBC News

Z badań opartych na analizie niemal setki bliźniąt wynika, że ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona u osób, któe mają w miejscu pracy kontakt z trójchloroetylenem (TCE), wzrasta aż sześciokrotnie. Mimo że lista możliwych zastosowań dla TCE została znacznie ograniczona, substancja ta nadal pozostaje w użyciu (m.in. jako środek do odtłuszczania).

Zobacz też: Diagnoza choroby Parkinsona.

TCEachorobaParkinsona" style="min-height: 76px">

TCE a choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona, określana jako zwyrodnieniowa choroba ośrodkowego układu nerwowego,  może powodować drżenie rąk i nóg, zaburzenia mowy, spowolnienie ruchów, niestabilność postawy. Do tej pory nie znalezniono na nią lekarstwa.

TCE, najbardziej szkodliwy z rozpuszczalników, którym się przyjrzano, wykorzystywany jest w produkcji farb, klejów czy środków do czyszczenia dywanów. Przed 1970 rokiem używany był także w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Już wtedy jednak zaczęto podejrzewać, że może fatalnie wpływać na ludzkie zdrowie.

bg/pap

Zobacz też: Jak sobie radzić z uciążliwościami choroby Parkinsona?.

Ocena użytkowników (4.00)

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często uprawiasz sport?

  codziennie

  3-4 razy w tygodniu

  1-2 razy w tygodniu

  nie uprawiam