Ruszą testy e-recepty i IKP

Od przyszłego roku 10 wybranych placówek medycznych testować będzie e-recepty i internetowe konta pacjenta. Na wdrożenie systemu na szeroką skalę przyjdzie nam jednak zaczekać do 2014 roku.
 

Zarówno prototyp systemu elektronicznej recepty (e-recepty), jak i internetowego konta pacjenta (IKP) zostały już przetestowane w polskich placówkach. Realizowane były jednak oddzielnie - e-recepty wprowadzono w Lesznie, a IKP w Krakowie. Nowe systemy zostaną jednak udoskonalone – pojawią się funkcje, które mają włączyć do projektu Narodowy Fundusz Zdrowia.

Sprawdź: Pacjencie możesz pozwać NFZ za brak refundacji

Internetowe konto dla pacjentów

System ma wspierać lekarzy i farmaceutów, którzy będą mogli wreszcie kontrolować informacje o przepisanych przez innych medyków i wykupionych w aptece lekach. Wśród notatek znajdować się będą także dane o pacjencie - przebytych przez niego chorobach oraz substancjach, na które chory jest uczulony. Co ciekawe, w projekcie, który koordynuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), prawdopodobnie będzie można korzystać z dowodu osobistego. Jego użycie ma ułatwić obsługę administracyjną, jak również umożliwić współpracę z Centralnym Rejestrem Ubezpieczonych, którego uruchomienie planowane jest na styczeń 2013 r.

Wprowadzeniu tzw. zdrowia elektronicznego (e-health) sprzyja powszechna dostępność do komputerów oraz rosnąca popularność aptek internetowych. Eksperci szacują, że w ten sposób pacjenci kupują już ok. 10 proc. leków. Dzięki planowanej informatyzacji ma wzrosnąć także jakość i bezpieczeństwo leczenia.

Zobacz: Jak wybrać lekarza pierwszego kontaktu?

Czytaj też: Prawa pacjenta. Sprawdź, jakie masz prawa

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA