Rybie ości materiałem na protezy?

Nowoczesne i ekologiczne protezy z rybich ości? Czemu nie! Grupie portugalskich naukowców z rybich odpadków udało się stworzyć implanty, które wykorzystywać można zarówno w stomatologii, jak i ortopedii.

Stosowanie w medycynie protez od lat jest już normą. Problemem wciąż pozostaje jednak materiał, z którego sztuczne zamienniki mają być wykonywane. Implanty muszą bowiem odznaczać się wyjątkową trwałością, nie mogą ulegać ścieraniu, korozji i powodować reakcji alergicznych. Dobrze też, jeśli ich obróbka nie jest kosztowna. Dlatego idealnym materiałem do wyrobu protez okazać się mogą… rybie ości.

Sprawdź: Jak ograniczyć wizyty u dentysty?

Implanty z dorsza

Nową technologię opracowała grupa naukowców z wydziału biotechnologii pracująca na Portugalskim Uniwersytecie Katolickim w Porto we współpracy z dwiema spółkami: Pascoal & Filhos i WeDoTech. Badaczom udało się stworzyć metodę, która rybie ości pozwala przetworzyć na ludzkie protezy.

Do wyrobu implantów użyto szkieletu dorsza. Jak mówi dr Paula Castro z uniwersytetu w Porto, w trakcie prac badawczych ości ryb poddano działaniu wysokich temperatur (od 600 do 1250 stopni Celsjusza). Dzięki temu uzyskano proszek bogaty w hydroksyapatyt – minerał będący naturalnym składnikiem ludzkich kości.

Jak mówi portugalska badaczka, sproszkowane ości dorsza doskonale nadają się do produkcji protez medycznych i mogą znaleźć zastosowanie zarówno w stomatologii, jak i ortopedii. Ale to ich niejedyna zaleta: – W Portugalii co roku wyrzucane są tysiące ton ości dorsza. Ich zastosowanie do celów medycznych może pomóc zredukować liczbę odpadków – mówi dr Castro i dodaje, że wśród naturalnych materiałów, z jakich naukowcy zamierzają wytwarzać protezy dla ludzi, są m.in. rybie łuski.

Zobacz: Implanty czy protezy – czym się różnią?

Czytaj: Kosmiczne technologie w polskich gabinetach stomatologicznych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA