Rybie tłuszcze sposobem na szybsze gojenie odleżyn

Starszy niż rok
Udowodniono, że większa ilość rybich tłuszczów w codziennej diecie – oprócz oczywistych efektów takich jak mniejsza zapadalność na choroby serca – przyczynia się również do szybszego gojenia odleżyn u osób krytycznie chorych.

Wiadomo, że w skład tłuszczu rybiego wchodzą przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza pomocne w profilaktyce i leczeniu wielu chorób kwasy tłuszczowe omega-3, które m.in. obniżają ciśnienie krwi, hamują rozwój niektórych nowotworów oraz podwyższają frakcję „dobrego" cholesterolu HDL we krwi. Izraelscy naukowcy przedstawili kolejną istotną zaletę spożywania większej ilości ryb. Badacze z Uniwersytetu w Tel Awiwie przeprowadzili szereg testów, na podstawie których dowiedli, że dieta obfitująca w rybie tłuszcze zwiększa poziom tlenu w tkankach osób krytycznie chorych.

Leczenie odleżyn

Jak wiadomo, tworzenie odleżyn związane jest właśnie z niedoborem tlenu, niedostatecznym dopływem krwi i wilgotnością skóry. Naukowcy przeprowadzili randomizowane badania kliniczne, polegające na losowaniu 40 chorych do dwóch grup: eksperymentalnej i kontrolnej. Po trwającej 3 tygodnie kuracji polegającej na uzupełnianiu diety pacjentów z grupy eksperymentalnej 8 gramami oleju rybiego okazało się, że odleżyny u tychże pacjentów stały się mniej bolesne i powodowały mniejszy dyskomfort – w zestawieniu z grupą kontrolną, u grupy eksperymentalnej odnotowano 20-25-proc. poprawę.

Czytaj także: Jak zapobiegać odleżynom?

Ponadto zaobserwowano również zmniejszenie stanu zapalnego w organizmach pacjentów grupy eksperymentalnej oraz większą efektywność ich układu odpornościowego. Proces gojenia odleżyn u dorosłych z odleżynami przynajmniej 2. stopnia, kontrolowano za pomocą Skali Gojenia Odleżyn (ang. Pressure Ulcer Scale for Healing, PUSH). W PUSH wynik równy 0 oznacza całkowicie wyleczone odleżyny, a 17 – najgorsze rany. Monitoring przeprowadzano trzykrotnie: siódmego, czternastego i dwudziestego ósmego dnia badania. Studium wykazało, że w grupie eksperymentalnej średnia wartość w skali PUSH w ciągu 28 dni wzrosła z 9,25 do 10,75, podczas gdy w grupie kontrolnej średni wynik uległ zmianie jedynie o 0,3 – z 9,10 na 9,40. Zanotowano również nieznaczny spadek białka C-reaktywnego (6mg/l) – białko to bierze udział w odpowiedzi immunologicznej. Dla porównania, u pacjentów z grupy kontrolnej, spadek ten wyniósł aż 79,3 mg/l.

Zobacz także Rybie ości materiałem na protezy?

Izraelczycy planują w przyszłości rozszerzyć zakres swoich badań nad właściwościami rybiego tłuszczu, m.in. przeprowadzając testy, które wykazałyby rolę oleju rybiego w zwalczaniu bólu, np. u osób, które przeszły operację wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego lub biodrowego. Warto przypomnieć, że najwięcej rybiego tłuszczu zawierają ryby morskie: śledzie, makrele, tuńczyki oraz anadromiczne (wędrujące z morza do rzek) łososie.

Czytaj także: Jak opiekować się osobami przykutymi do łóżka?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakich okolicznościach najczęściej korzystasz z plastrów z opatrunkiem?

  Przy skaleczeniach

  Przy odciskach i pęcherzach (np. na stopach)

  Przy stłuczeniach z naruszeniem skóry

  Przy oparzeniach

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA