Ryż jak trucizna?

Starszy niż rok
Ryż to podstawa jadłospisu milionów ludzi na świecie. Najnowsze wyniki badań mogą więc zabrzmieć niepokojąco – naukowcy ostrzegają bowiem, że nadmiar ryżu może powodować nie tylko choroby, lecz także obniżać IQ wśród dzieci.
 

Dotychczas dietetycy zalecający jedzenie ryżu nie widzieli żadnych przeciwskazań, by konsumenci ograniczyli jego spożywanie. Szczególnie dotyczyło to brązowego ryżu - pełnego witamin i minerałów. Rodzaj ten, w odróżnieniu od ryżu białego, nie powodował też negatywnych skoków w poziomie insuliny. Tym razem jednak to pozornie zdrowsza odmiana znalazła się na celowniku naukowców. Zdaniem badaczy w ziarnach brązowego ryżu znajduje się arsen – silna i szkodliwa trucizna. Ziarna ryżu białego są natomiast łuskane i polerowane, co pozwala usunąć część szkodliwej substancji.

Zobacz: Ryż brązowy - 7 powodów dlaczego warto go jeść

Arsen w ryżu

Mimo iż arsen jest jednym z mikroelementów niezbędnym człowiekowi do życia jako substancja biorąca udział w syntezie białka i hemoglobiny, może powodować spustoszenie w organizmie. To silna trucizna, której dawka śmiertelna wynosi dla człowieka jedynie 100 miligramów na kilogram ciała. Co gorsza, wszystkie jego związki są mniej lub bardziej rakotwórcze. Dlatego – mimo iż arsen bywa używany w medycynie – jego niekontrolowany nadmiar w naszym organizmie wiązać się może ze stanami zapalnymi układu pokarmowego, zmniejszeniem produkcji czerwonych i białych krwinek, a także zaburzeniami rytmu serca i uszkodzeniami krwionośnymi. Część naukowców twierdzi także, że arsen obniża poziom IQ wśród dzieci.

Jak wynika z badań, spożywanie ryżu w dużych ilościach podnosi poziom aresenu w organizmie nawet o 44 proc. Niestety, dzieje się tak dlatego, że ryż wchłania arsen z gleby lub wody dużo skuteczniej niż inne rośliny.

Czytaj też: Dobra kasza na zdrowie

Czytaj też: Komosa ryżowa (quinoa) - wartości i właściwości odżywcze

Czytaj też: Dieta ryżowa - efekty, zasady i jadłospis

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Gdzie najczęściej kupujesz produkty ekologiczne?

  Na targu

  W Internecie

  W supermarkecie

  W sklepie ze zdrową żywnością

  Od lokalnych dostawców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA