Samo zdrowie w malinach

Owoce maliny to prawdziwy skarb - mają wysoką wartość leczniczą, smakową i odżywczą. Ludzie od stuleci doceniają ich działanie napotne i rozgrzewające, które pomaga zwalczyć kaszel, ból gardła i zaczynające się przeziębienia i infekcje.

Jednak dzięki swemu składowi malina oddaje nam nieocenione usługi na wielu innych obszarach zdrowia. Zawiera polifenole, antocyjany, flawonoidy, pektyny, błonnik, kwasy organiczne, lecytynę. Wartościowe są także kwasy fenolowe. Malina bogata jest w witaminy C, E i z grupy B (B1, B, B6, biotyna), sole mineralne, magnez, wapń, żelazo, cynk, miedz, mangan, potas. Dzięki zawartości salicylanów działa podobnie jak aspiryna czy polopiryna.

Truskawki, poziomki, maliny... Przyjemności dla zdrowia

Działanie malin:

- przeciwwirusowe;
- przeciwnowotworowe;
- wymiatają wolne rodniki;
- przeciwzapalne;
- rozgrzewające;
- przeciwbólowe;
- napotnie;
- łagodzi bóle reumatyczne i gościec;
- łamanie w kościach spowodowane grypa;
- wirusobójczo.

W malinie wartościowe są owoce i zrobiony z nich sok, herbatka z suszonych owoców i liści, przecier. Po sok warto sięgnąć, gdy jesteśmy przeziębieni lub mamy grypę. Doskonale działają napotnie. Należy pamiętać, że po zastosowaniu soku z malin powinniśmy położyć się do łóżka, wtedy ich działanie napotne i rozgrzewające jest dużo bardziej skuteczne.

Przygotowanie suszu

Maliny na susz zrywamy bardzo dojrzałe. Owoce łatwo pleśnieją i fermentują, dlatego należny suszyć je fachowo. Najlepiej suszyć je stopniowo, najpierw w słabo nagrzanym piekarniku, potem w miejscu przewiewnym i ocienionym. Lub w specjalnie suszarce do owoców i warzyw. Gotowy susz trzymamy w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby dłużej zachował wartości zdrowotne. Herbatkę z suszu stosujemy m.in. przy bólach głowy spowodowanych zapaleniem zatok oraz w przebiegu przeziębienie i grypy.

Zobacz: Najzdrowsze polskie letnie owoce

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA