Samoistne włóknienie płuc - jedna z najniebezpieczniejszych chorób płuc

Poznaj jedną z najniebezpieczniejszych chorób  płuc
Starszy niż rok
Samoistne włóknienie płuc (ang. Idiopathic Pulmonary Fibrosis, IPF) to zagrażająca życiu choroba płuc, o której ostatnio mówi się coraz głośniej. Charakteryzuje się postępującym bliznowaceniem tkanki płucnej i stopniową utratą czynności płuc.

Spis treści

IPF dotyka aż od 14 do 43 osób na 100 tysięcy na całym świecie. Powstawanie tkanki bliznowatej określa się mianem włóknienia. Z biegiem czasu zgrubienie i sztywnienie tkanki w procesie włóknienia doprowadza do utraty zdolności płuc do pochłaniania i transportowania tlenu do krążenia, a najważniejsze narządy nie otrzymują dostatecznej ilości tlenu. Przez to osoby z IPF odczuwają duszność, mają suchy kaszel i często problemy z wykonywaniem codziennych fizycznych czynności. Ciężkie zaostrzenie samoistnego włóknienia płuc określane jest jako gwałtowne pogorszenie stanu chorego w ciągu kilku dni lub tygodni. Może ono wystąpić w każdym momencie przebiegu choroby, nawet po jej pierwszym pojawieniu się. Wszyscy pacjenci z IPF są narażeni na ciężkie zaostrzenia tej choroby.

Jak wykryć chorobę

Diagnostyka IPF jest trudnym zadaniem, które wymaga wykonania wielu specyficznych badań. Mediana czasu upływającego od wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy plasuje się pomiędzy rokiem a dwoma latami. U około połowy chorych stawiana jest początkowo błędna diagnoza, ponieważ objawy tej choroby są podobne do innych chorób układu oddechowego, takich jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma czy zastoinowa niewydolność serca. Jednakże u 80 procent chorych na IPF występuje w płucach specyficzny, przypominający trzask rozpinanych rzepów dźwięk, który można usłyszeć za pomocą stetoskopu.

Czytaj także: Jak walczyć z zapaleniem płuc – wywiad z dr. Piotrem Dąbrowieckim

Spowolnić rozwój choroby

Z tegorocznej ankiety przeprowadzonej wśród ponad 400 lekarzy pulmonologów z różnych części świata wynika, że opóźniona diagnoza samoistnego włóknienia płuc ma negatywny wpływ na chorych ze względu na opóźnienie leczenia spowalniającego postęp choroby. Badanie pokazało, że właśnie spowolnienie postępu choroby uważane jest za największą korzyść wynikającą z rozpoczęcia leczenia w momencie diagnozy IPF (81 procent) oraz stanowi ono dla lekarza pulmonologa główny powód wyboru leczenia farmakologicznego IPF. Poprawa jakości życia chorego była dla ankietowanych pulmonologów drugim co do ważności aspektem branym pod uwagę przy wyborze leczenia IPF.

Zobacz też: Rozstrzenie oskrzeli

Wiedza ważna dla chorego

Na pytanie, co z punktu widzenia chorego na IPF jest najważniejszym elementem wiedzy o wpływie choroby na jego życie, 77 procent lekarzy pulmonologów odpowiedziało, że jest to „znajomość dostępnych możliwości leczenia IPF”, a 68 procent respondentów odpowiedziało, że jest to „świadomość, że ta choroba jest nieprzewidywalna, a stan chorego może ulegać nagłym i niespodziewanym zmianom”.

Lekarze świadomi problemu

Na pytanie o aspekty samoistnego włóknienia płuc mające największy wpływ na życie chorego 54 procent lekarzy wskazało duszność, 21 procent pogorszenie czynności płuc, a 13 procent zaostrzenia choroby. Zaostrzenia takie mogą doprowadzić do śmierci chorego w ciągu kilku miesięcy, przez co są istotnym problemem terapeutycznym dla lekarzy pulmonologów. "Dla mnie jako osoby, która codziennie rozmawia z chorymi na samoistne włóknienie płuc, jest to fascynujące móc dowiedzieć się, w jaki sposób lekarze pulmonolodzy postrzegają wpływ choroby na  osoby nią dotknięte i co uważają za najistotniejsze oraz w jaki sposób podejmują decyzje terapeutyczne - powiedziała Dagmar Kauschka, przewodnicząca niemieckiej organizacji na rzecz chorych Lungenfibrose. - Wkładamy dużo czasu i energii we wsparcie chorych na IPF, borykających się z codziennymi problemami takimi jak duszność czy zagrożenie zaostrzeniem choroby. Jednym z naszych celów jest wywalczenie stałego miejsca w terapii dla wsparcia dla chorego. Wyniki tego badania napawają nas optymizmem, ponieważ pokazuje ono, że lekarze pulmonolodzy są świadomi głównych problemów związanych z wpływem samoistnego włóknienia płuc na życie chorych.

Więcej informacji na temat samoistnego włóknienia płuc można uzyskać w Centrum Informacyjnym firmy Boehringer Ingelheim (która zleciła i finansowała badanie) pod adresem: http://newscentre.boehringer-ingelheim.com/muc/events/ERS_2015/IPF_Backgrounder.html

Czytaj także: Gdy podejrzewasz zapalenie płuc

Zobacz: Diagnostyka zapaleń płuc – badania mikrobiologiczne

Materiały prasowe

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA