Samotność przyczyną bezsenności?

Starszy niż rok
Jesteś samotny? Możesz mieć problemy ze snem - alarmują amerykańscy naukowcy

Na łamach pisma „Sleep” amerykańscy naukowcy informują, że bezsenne noce mogą częściej zdarzać się osobom odczuwającym samotność. Problemy ze snem stanowią jeden z czynników wpływających na większą podatność osób samotnych m.in. na choroby serca, nadciśnienie i depresje. Czytaj także: Znaczenie snu dla człowieka

Problemy ze snem

Badania przeprowadzone przez Lianne Kurina na grupie 95 osób zamkniętej społeczności huteryckich (wyznanie protestanckie, odłam antybabtystów, kładący nacisk na wspólnotę ) wykazały, że około połowa z nich odczuwała samotność. Naukowcy po uwzględnieniu informacji na temat stanu zdrowia fizycznego i psychicznego, a także liczebności rodziny badanych, ustalili, że w grupie tej problemy ze snem występowały zdecydowanie częściej.

Im bardziej samotni byli badani, tym bardziej ich sen był niespokojny, co objawiało się większą aktywnością ruchową w nocy. Są ludzie o szerokich kontaktach, którzy czują się bardzo samotni i na odwrót - ludzie, którzy mają stosunkowo niewielu znajomych, a radzą sobie bardzo dobrze. Każdy człowiek ma inne potrzeby relacji. O samotności decyduje więc odległość pomiędzy tym, czego chcemy, a tym, co mamy – podkreśla Kurina.

Skąd nasz mózg wie, że należy iść spać?

Czytaj także: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

az, PAP

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA