Dla Ciebie, na zdrowie!

Schodołazy nieocenioną pomocą w pokonywaniu barier niepełnosprawności

Rozwój technologiczny i XXI wiek sprawił, że schodołazy to nieoceniona pomoc w pokonywaniu barier niepełnosprawności. Dzięki nim osoby pozbawione mobilności trwale lub okresowo mogą ponownie powrócić do swoich codziennych zajęć, a zwłaszcza na nowo odnaleźć się w najbliższym otoczeniu i odzyskać samodzielność.
Schodołazy
Źródło: Materiały partnera
Spis treści

Reklama

Czym są schodołazy?

Schodołazy to rodzaj wysokiej jakości medycznego sprzętu, który może być zbawieniem dla tych osób pozbawionych mobilności, które chciałyby odzyskać jej część, jak osoby chore, będące w podeszłym wieku lub niepełnosprawne. Zadaniem schodołazów jest umożliwienie takim osobom swobodne poruszanie się w ich najbliższym otoczeniu, jak własny dom czy mieszkanie, ale także korzystanie z infrastruktury miejskiej. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze schodami i innymi powierzchniami wielopoziomowymi schodołazy będą nieocenioną pomocą w pokonywaniu barier wynikających z niepełnosprawności, choroby, czy wieku.

Z racji tego, że schodołazy to akcesoria medyczne najwyższej jakości są wyposażone w szereg innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych oraz technologicznych. Pozwalają one w kompleksowy sposób zadbać o to co najważniejsze – poruszanie się osób o ograniczonej mobilności po schodach (klatkach schodowych) w bezpieczny i komfortowy sposób. Schodołazy są przystosowane do przeróżnych modeli wózków (tutaj służą jako napęd podnoszący/opuszający), ale niektóre ich rodzaje łączą cechy wózka i mechanizmu napędowego.

Reklama

Schodołazy nie wzięły się znikąd

Specjaliści opieki zdrowotnej oraz sami pacjenci mają obecnie do wyboru przeróżne modele schodołazów – gąsiennicowe, kroczące, elektryczne i operowane ręcznie. Aby się o tym przekonać wystarczy zajrzeć na promedyczny.pl, gdzie mamy do zaoferowania szeroki wybór w tym zakresie.

Kiedyś sprawa nie była taka prosta. Za dziadka schodołazów można uznać wózek inwalidzki, a za pradziadka po prostu krzesło lub określony jego rodzaj. Tym co definiowało prosty mebel, którym jest krzesło, jako archetyp schodołazu był fakt wyposażenia go w kółka (co umożliwiało mobilność). Niestety gdy przychodziło do zmierzenia się z przeciwnościami „terenu”, np. w postaci schodów itd. – wówczas taki schodołaz był po prostu wnoszony przez personel lub wręcz wciągany po schodach, np. linkami i rzemieniami. Wraz z pierwszymi schodołazami rodziły się także pierwsze windy.

Taki problem miał właśnie król Anglii, Henryk VIII – z racji otyłości i bólu odczuwanego po przykrym wypadku na koniu zażądał, aby wciągano go, jak sam określał „krzesłem, które jeździ do góry i do dołu”.

Niesamowity rozwój medycyny przełomu XX i XXI wieku zrewolucjonizował także to zagadnienie. Obecnie można śmiało stwierdzić, że schodołazy to chyba najlepszy sposób, dzięki któremu niemobilne osoby mogą odzyskać swobodę poruszania się.

Reklama

Dla kogo przydadzą się schodołazy?

Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich osób pozbawionych mobilności trwale (inwalidztwo), jak i czasowo, np. na czas rekonwalescencji lub rehabilitacji. Zalety schodołazów docenią również seniorzy, którzy bardzo często mają z racji wieku ograniczony zakres ruchu i przemieszczając się samodzielnie (np. po schodach) ryzykują upadek – główną przyczynę odnoszenia przez takie osoby urazów, i to często we własnym domu.

Schodołazy to także świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy z racji swoich schorzeń od czasu do czasu mogą wymagać pomocy w przemieszczaniu się. Choroby układu ruchu, złamania, skręcenia, ale także stwardnienie rozsiane, fibromialgia czy wspominany już artretyzm – tutaj schodołazy są nieocenioną pomocą w pokonywaniu barier i ograniczeń wynikających z rozlicznych chorób.

Reklama

Jakie są zalety schodołazów?

Dzięki schodołazom osoba pozbawiona mobilności w jakimś stopniu ją odzyskuje. Swobodne poruszanie się w swoim garażu, zjeżdżanie do piwnicy lub wjeżdżanie do sypialni na piętrze nie jest problemem dzięki tym przydatnym narzędziom. Osoba korzystająca ze schodołazu nie musi się już martwić, że nie ma kto jej wnieść po schodach, czy ryzykować samotną „wspinaczkę” i ryzykować upadek. A właśnie na takie wypadki są narażone zwłaszcza seniorzy i osoby w zaawansowanym wieku.

Schodołazy sprawiają, że senior czy pacjent jest bezpieczny na całym etapie przemieszczania się. Są to bardzo solidne i rzetelne konstrukcje. Osoba chora lub zniedołężniała już nie musi się obawiać, że wdrapując się po schodach traci cenne siły lub schodząc nie trafia w stopień – właśnie dzięki schodołazom.

Wykorzystanie tych narzędzi pozwala także osobom pozbawionym mobilności w jakimś stopniu odzyskać samodzielność, jak i pozwala jednocześnie odciążyć członków rodziny czy opiekunów od obowiązku pomagania w zmaganiu się z barierami architektonicznymi. Nowoczesne, zasilane elektrycznie schodołazy to także czysta oszczędność, zarówno kosztów (odpada opłacanie opiekuna), jak i czasu samego chorego.

Wszystko to sprawia, że schodołazy są nieocenioną pomocą w pokonywaniu barier niepełnosprawności, podeszłego wieku, czy też czasowej choroby i tutaj sprawdzą się doskonale. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom takich osób, jak i przeróżnych specjalistów sprawujących nad nimi opiekę mamy do zaoferowania starannie dobrany asortyment w tym zakresie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!