Schorzenia męskich narządów płciowych

Mężczyźni, w równym stopniu co kobiety, cierpią na schorzenia narządów płciowych. Nierzadko bywają przez mężczyzn bagatelizowane, mimo że mogą doprowadzić do przykrych dla zdrowia skutków.
Spis treści

Ważne narządy rozrodcze

Do męskich narządów płciowych, które narażone są na ostre zapalenia, zalicza się jądra oraz prącie. Męskie narządy płciowe odpowiedzialne są za zapłodnienie kobiecej komórki jajowej. Stąd też choroba narządów płciowych może wpływać nie tylko na jakość, ale także skuteczność stosunków płciowych i dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą u lekarza od spraw męskich.

Zapalenie jądra

Zapalenie jąder wynika najczęściej z nieleczonego zapalenia cewki moczowej, do którego doprowadza zakażenie bakteryjne. Zapalenie to objawia się przez ostry ból w trakcie oddawania moczu, a także zaczerwienienie ujścia cewki moczowej. Niewyleczone zapalenie rozprzestrzenia się na inne narządy, atakując jądra oraz najądrze.

Zapalenie jądra objawia się silnym zaczerwienieniem oraz opuchnięciem jąder, którym towarzyszy wysoka gorączka. Leczenie w takiej sytuacji jest konieczne, by nie doprowadzić do powikłań, które mogą w konsekwencji przyczynić się do bezpłodności.

Stulejka

Do często występujących schorzeń prącia należy stulejka. Ma miejsce, gdy napletek ciasno oplata prącie, uniemożliwiając jego zsunięcie. Wynika najczęściej z braku zachowania podstawowych zasad higieny, doprowadzając do ostrego zapalenia napletka oraz prącia, a także gromadzenia się pod napletkiem chorobotwórczych bakterii.

Pierwszym objawem stulejki jest ból w okolicy prącia, wyraźnie wyczuwalny guzek pod napletkiem oraz pojawiające się na narządach brodawki. Stulejka w przypadku dorosłych mężczyzn wymaga leczenia, ponieważ zaniedbanie może doprowadzić do poważnych powikłań.

Niedoczynność jąder

Niedoczynność jąder spowodowana jest głównie słabym lub stopniowo zanikającym wytwarzaniem męskich hormonów, odpowiedzialnych za kształtowania męskich cech płciowych. Brak ten zauważalny jest u chłopców, u których nie występują wyraźne oznaki dojrzewania płciowego, lub u starszych mężczyzn, u których męskie cechy płciowe stopniowo zanikają.

Wpływ na niedoczynność jąder może mieć również nadmierne napromieniowanie podczas badania rentgenem, powikłania po przebytych chorobach zakaźnych, uzależnienie od alkoholu lub przepuklina. Niedoczynność jest również objawem andropauzy u mężczyzn po 50. roku życia.

Zgięcie prącia

Schorzenie to inaczej nazywane jest chorobą Peyroniego, w której dochodzi do stwardnienia tkanki penisa. W wyniku stwardnienia dochodzi do wykrzywienia prącia, co prowadzi z kolei do spowolnienia przepływu krwi przez prącie, kierując ją w stronę stwardniałych komórek.

Zgięcie prącia doprowadza do bolesnych erekcji i może utrudniać stosunek płciowy. Występuje u mężczyzn w każdym wieku, najczęściej pojawia się jednak około 50. roku życia. Przyczyną zgięcia penisa może być cukrzyca, uraz mechaniczny lub wyraźny niedobór witaminy E. W konsekwencji może doprowadzić do impotencji.

Skręt jądra

Dość nieprzyjemną dolegliwością, do której można doprowadzić przez nieostrożne uprawianie sportu (na przykład jazdę na rowerze) jest skręt jądra. Dochodzi do niego, gdy jądro owinie się wokół własnej osi, wskutek czego zatrzymany zostaje dopływ krwi.

Skręt jądra objawia się silnym bólem oraz opuchlizną w okolicy krocza, a także nudnościami i wymiotami. Niezdiagnozowany skręt jądra może w konsekwencji doprowadzić do jego utraty, dlatego w razie urazu niezwłocznie należy udać się do szpitala.

Czytaj też: Powiększanie penisa. Lepsza operacja czy ćwiczenia?

Zobacz: Choroba Peyroniego - objawy, diagnoza, leczenie i skutki

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Seks
Przeczytaj artykuł
Ból jąder - przyczyny, potencjalne diagnozy, postępowanie
Przeczytaj artykuł
Guzek na jądrze - czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?
Podobne artykuły
Ból jąder - przyczyny, potencjalne diagnozy, postępowanie
Guzek na jądrze - czego objawem jest zgrubienie lub narośl na jądrze?
Podrażnienia po goleniu u mężczyzn - jakie są przyczyny?
Swędzenie i pieczenie odbytu - przyczyny. Jak się go pozbyć?
Zapalenie pęcherza u mężczyzn - przyczyny i objawy. Jak leczyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Stan podgorączkowy - od ilu stopni? Przyczyny u dziecka i dorosłego
Zespół Westa - objawy i rokowania. Czy jest wyleczalny?
Arachnofobia – co to jest? Objawy, test i leczenie
Częste odbijanie - po jedzeniu i powietrzem. Co oznacza?
Anemia w ciąży – objawy. Co jeść i kiedy do szpitala?

Reklama