Schorzenie, z którym wstydzimy się iść do lekarza

Hemoroidy - nie wstydź się, idź do lekarza
Starszy niż rok
Hemoroidy może mieć każdy, bez względu na wiek i płeć, chociaż częściej skarżą się na nie kobiety w ciąży i po porodzie oraz osoby starsze. Objawy choroby to bolesne swędzenie i pieczenie odbytu, czasami krwawienie. W aptekach można kupić różnorodne maści i czopki na hemoroidy. Zamiast jednak kupować kolejne leki bez recepty, lepiej wybrać się do lekarza.

Hemoroidy (zwane też żylakami odbytu) to nierównomiernie rozszerzone naczynia krwionośne umiejscowione w okolicy odbytu. Mogą występować wewnętrznie - wewnątrz odbytu, oraz zewnętrzne - wokół odbytu. Te ostatnie bywają bolesne, mogą też krwawić. Wewnętrzne mogą przyjąć formę wypadającą, umiejscawiając się jako miękkie guzki poza odbytem.

Zobacz: Hemoroidy - wstydliwy problem

Najczęstsze przyczyny hemoroidów to:

- siedzący tryb życia;

- częste i przewlekłe zaparcia;

- zła dieta i otyłość;

- ciąża;

- podeszły wiek;

- skłonności genetyczne.

Domowe środki

Kurację i łagodzenie bólu zawsze można zacząć od domowych środków na hemoroidy:

1. Napełnij wannę ciepłą wodą i dorzuć kilka garści soli gorzkiej, weź długą, odprężającą kąpiel. Siedź z podniesionymi kolanami, aby woda miała dostęp do odbytu.

2. Kup w aptece specjalne miski do nasiadówki. Zagotuj 2-3 litry wody, zalej wodą 3 torebki kory dębu. Po wystudzeniu napełnij miskę i usiądź. Nasiadówka musi potrwać 20 minut. Najlepiej 2 razy dziennie.

3. Torebkę ze zwykłą herbatą (zalaną wrzątkiem i wystudzoną) przykładaj kilka razy dziennie do miejsc chorych. Tanina zawarta w herbacie działa przeciwbólowo i ściągająco.

4. Nasącz wacik w niedystylowanym wyciągu z oczaru wirgińskiego i przykładaj do hemoroidów.

5. Nasącz wacik witaminą E w płynie, nakładaj kilka razy dziennie. Warto kupić także wyciąg z nagietka lekarskiego.

Koniecznie zmień dietę

Jeśli masz hemoroidy, musisz zadbać o regularne wypróżnienia. W diecie musi znaleźć się więcej błonnika (pełnoziarniste pieczywo, warzywa, owoce, płatki owsiane, brązowy ryż). Objadanie się i powodująca niedokrwienie i problemy z krążeniem otyłość sprzyjają żylakom odbytu. Koniecznie pij więcej wody.

Czytaj: Nie pomyl hemoroidów z nowotworem

Nie lekceważ hemoroidów

Ludzie skarżą się najbliższym na hemoroidy, ale często też... cierpią w milczeniu. Niestety, nadal w naszym społeczeństwie to problem, z którym wstydzimy się iść do lekarza. To błąd! Może i będziesz trochę skrępowany, ale chirurg proktolog już na podstawie wyglądu okolic odbytu i badania palcem (per rectum) potrafi rozpoznać hemoroidy. Kolejnym, bezbolesnym i krótkim badaniem diagnostycznym jest anoskopia - obejrzenie końcowego odcinka odbytnicy za pomocą wziernika. Żylaki odbytu - zamiast bez końca walczyć z bólem, który powodują - można bardzo skutecznie wyleczyć różnymi metodami, m.in. przez gumkowanie, zabieg laserem czy klasyczną operację.

Hemoroidy czy rak jelita grubego?

W przypadku krwawienia z odbytu lub krwi w stolcu wizyta u lekarza jest bezwzględnie konieczna. Objawy te, występujące przy hemoroidach, są również charakterystyczne dla śmiertelnie groźnej choroby - raka jelita grubego. Tylko dzięki badaniu lekarskiemu będziemy mieli szansę dowiedzieć się, co nam naprawdę dolega i mogli skutecznie z tym walczyć.

Elżbieta Koman

Zobacz: 10 chorób, których wstydzimy się najbardziej

Zobacz: Opryszczka kobiecych narządów płciowych - objawy i sposoby leczenia

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA