Seks a choroby serca

Starszy niż rok
"Chory, u którego pojawiły się zaburzenia potencji, jest chorym wysokiego ryzyka - w najbliższych latach może dojść u niego do zawału serca. Zaburzenia funkcji seksualnej są pierwszym markerem wyprzedzającym chorobę wieńcową" - mówi dr hab. n. med. Filip M. Szymański, kardiolog z kliniki Premium Medical w Warszawie.
 

Chore serce w seks

U pacjentów kardiologicznych - w większości są to mężczyźni - bardzo często stwierdzane są zaburzenia potencji i funkcji seksualnych. Dlaczego tak się dzieje? Tętnica w penisie jest węższa niż tętnica wieńcowa. Jeżeli więc u pacjenta rozwija się miażdżyca, to objawy choroby - występujące zwykle przy zwężeniu naczynia o 50 procent - pojawią się szybciej jako zaburzenia potencji niż choroby wieńcowej.Czytaj: Serce to mięsień do zadań specjalnych

"Z drugiej strony każdy pacjent, który ma chorobę niedokrwienną serca powinien być podejrzewany o występowanie zaburzeń funkcji seksualnych. Według nowych badań pacjenci chętnie odpowiedzą na pytania związane z tym tematem, pod warunkiem że to lekarz zainicjuje rozmowę" - mówi doktor Szymański. Lekarz uspokaja też, że chorzy na choroby układu sercowo-naczyniowego, u których zostało stwierdzone występowanie zaburzeń funkcji seksualnych, mogą obecnie liczyć na skuteczne leczenie farmakologiczne, które pod warunkiem dobrej kontroli czynników ryzyka jest bezpieczne dla pacjenta.

Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy

Czytaj: Zadbaj o serce. O czym warto wiedzieć i co zrobić?dr hab. n. med. Filip M. Szymański, kardiolog z kliniki Premium Medical w Warszawie. Jest absolwentem I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2009 roku na podstawie rozprawy doktorskiej dotyczącej wpływu zaburzeń oddychania podczas snu na układ sercowo-naczyniowy. Jest członkiem Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Europejskiego Towarzystwa Oddechowego. Specjalizuje się w nieinwazyjnej diagnostyce kardiologicznej z uwzględnieniem “nieklasycznych czynników ryzyka chorób układu krążenia” tj. obturacyjny bezdech senny, zaburzenia funkcji seksualnych czy chorób przyzębia. W 2015 roku decyzją Rady I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. Na wizytę zaprasza:
Premium Medical
ul. Kobielska 23, Warszawa
Rondo Wiatraczna
nad Galerią Grochów II piętro windą przy głównym wejściu
tel.: +48 530 710 928
tel.: 22 512 51 53
godziny otwarcia: 9:00 – do ostatniego zapisanego pacjentaArtykuł sponsorowany.

Zobacz: Sztuczne serce prawie jak prawdziwe. Przełomowy przeszczep

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Ile czasu trwa Twój stosunek seksualny?

  Krócej niż 1 minuta

  1-5 minut

  6-15 minut

  16-30 minut

  Dłużej niż 30 minut

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA