Dla Ciebie, na zdrowie!

Seks a ciąża

Życie intymne wielu par zmienia się w momencie, kiedy kobieta zachodzi w ciąże. Co zrobić, aby wciąż cieszyć się udanym seksem?
Spis treści

Zdarza się, że pierwsze tygodnie ciąży mogą być trudne dla kobiety: ospałość czy nudności wpływają na brak ochoty na igraszki z partnerem. Jednak istnieją także pozytywne strony. Pod wpływem zmian hormonalnych ciało kobiety jest bardziej wrażliwe na dotyk, dzięki czemu szybciej osiąga ona orgazm. Jeśli kobieta cierpi na suchość pochwy, nie wahajcie się używać płynów nawilżających. Nie mają one wpływu na rozwój dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży kobiety często boją się poronienia i w związku z tym unikają seksu. Tymczasem badania wskazują, że skurcze macicy podczas orgazmu nie mogą wywołać poronienia.

Reklama

Większa ochota na seks

W drugim trymestrze ciąży znikają męczące dolegliwości i zazwyczaj kobiety przeżywają wtedy najlepszy okres ciąży. Przyszłe mamy mogą mieć ogromną ochotę na seks. Tkanki pochwy mogą być lekko obrzmiałe, zaś brzuch nie jest tak duży, żeby przeszkadzać podczas stosunku. Jednak w drugim trymestrze należy wybierać pozycje, które nie gniotą brzucha. W sypialni partnerzy mogą pozwolić sobie na fantazję. Często zdarza się, że mężczyźni odczuwają znacznie mocniejszy pociąg fizyczny do kobiety. Zaokrąglony brzuszek dla niejednego przyszłego taty staje się afrodyzjakiem.

Zobacz wideo: Ciąża - objawy i badania

W ostatnim trymestrze apetyt na seks słabnie. Kobiety czują się ociężałe, spuchnięte i mało atrakcyjne. Często mają problemy z oddychaniem, zgagę lub parcie na mocz. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie trzeba się obawiać, że seks wywoła przedwczesny poród. Wiele kobiet ma takie obawy, jeśli lęk jest zbyt wielki para powinna zastąpić stosunek pieszczotami.

Prawdą jest, że zawarte w spermie prostaglandyny mogą zmiękczyć szyjkę macicy, a przez to zainicjować akcję porodową. Może się stać tak dopiero, gdy w organizmie kobiety dokonują się już inne zmiany hormonalne. W przypadku przenoszonej ciąży stosunek może przyspieszyć poród. Pamiętajmy, że na pewno jest to lepszy sposób niż szpitalna kroplówka z oksytocyną.

Reklama

Kiedy zgłosić się do specjalisty

U niektórych par życie seksualne w ciąży zamiera, choć nie ma po temu żadnych medycznych przesłanek. Przyczyny mogą być różne, ale jedno jest pewne – kłopoty same się nie rozwiążą. Zachęcamy do rozmów z partnerem bądź skorzystania z pomocy specjalisty. Nie warto odkładać tego na czas po narodzinach dziecka. Wtedy naprawdę będzie mnóstwo innych spraw na głowie.

  • ciąża nie przebiega prawidłowo, a ginekolog zalecił unikanie wysiłku.
  • ciąża przebiegała prawidłowo, ale po stosunku kobieta zaczęła krwawić, plamić lub odczuwać ból w dole brzucha. Głęboka penetracja może być przyczyną krwawienia. Należy udać się wtedy do lekarza. Jednak najczęściej przyczyny krwawienia są inne: niedostatek hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży, niewyleczona nadżerka, a czasem po prostu przekrwienie szyjki macicy.
  • grozi poronienie, poród przedwczesny lub łożysko jest położone przodująco (zaleca się, by kobieta nie uprawiała seksu przez dłuższy czas).

Czytaj też: Ciąża biochemiczna – przyczyny i objawy

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Dwaj homoseksualni mężczyźni z flagami
Homoseksualizm - czym jest i skąd wokół niego tyle mitów?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Mdłości i wymioty w ciąży - nie bagatelizuj ich!
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!