Nowy sklep

już ON-LINE

Seks po pięćdziesiątce według Marioli Bojarskiej-Ferenc

Właśnie do księgarń trafiła kolejna, czwarta książka Marioli Bojarskiej-Ferenc „Klub 50+”. W książce autorka radzi, jak zatroszczyć się o ciało i duszę, aby być kobietą zdrową, zadowoloną z siebie i szczęśliwą. Obszerny rozdział książki poświęcony jest seksowi po pięćdziesiątce.
Seks po pięćdziesiątce według Marioli Bojarskiej-Ferenc
Źródło: 123RF

Spis treści

Do współpracy przy książce autorka zaprosiła znanych lekarzy specjalistów, nie zabrakło też rozmów ze znanymi Polkami: aktorkami, kobietami biznesu, dziennikarkami, których pyta o rady dotyczące urody i zdrowia. „Po pięćdziesiątce nie mamy czasu na bylejakość. Musimy być trochę egoistkami – dbać o siebie, chodzić do najlepszych lekarzy, dobrze się odżywiać, dobrze ubierać. Uważam, że zdrowy egoizm jest najlepszy. Co z tego, że osiągniemy sukces, znamy pięć języków czy skończymy trzy fakultety, jak ciągle na coś chorujemy, ciągle coś nam dolega, jak nie jesteśmy wydajni w pracy i w domu. Zdrowie to naprawdę podstawa wszystkiego” – mówi Mariola Bojarska-Ferenc.

Czytaj też: Seks to zdrowie. 7 faktów medycznych, które warto znać

Reklama

Co z tym seksem?

Jeden z rozdziałów książki poświęcony został seksowi po pięćdziesiątce. Autorka twierdzi, że po pięćdziesiątce seks może być tak samo ważny, jak wcześniejszy, a nawet ważniejszy i przyjemniejszy, bo wiadomo już, czego naprawdę się chce, a czego nie, a także co sprawia przyjemność.

Ginekolog dr Tomasz Zając, z którym autorka przeprowadziła rozmowę twierdzi, że seks tak naprawdę zaczyna się właśnie w tym wieku. Wtedy kobieta rozwija skrzydła, nie ma już menstruacji i nie musi obawiać się o ciążę. Kobiety przez lata odkrywały wszystkie punkty rozkoszy zarówno swoje jak i swego partnera i teraz właśnie przyszedł czas, aby to wykorzystać. Mariola Bojarska-Ferenc w rozdziale o seksie podejmuje temat libido, menopauzy, oziębłości i jej przyczyn oraz daje porady, co zrobić, aby znów chciało się uprawiać seks. Po rozmowach z seksuologami podaje kilka cennych rad:

- Nie traktujcie „poprawiania więzi” jako problemu, który trzeba rozwiązać. Podejdźcie do tego na luzie. Obejrzyjcie dobrą komedię erotyczną. Próbujcie oddać się fantazjom erotycznym.

- Zerwijcie z rutyną w seksie. Pomyślcie o eksperymentach, szukając inspiracji w erotycznych filmach i książkach. Nie bójcie się masturbować.

- Ciepła kąpiel przed zbliżeniem pomoże się zrelaksować.

- Bawcie się grą wstępną. Może to być zmysłowy masaż, seks oralny.

- Gdy problemem jest suchość pochwy, sięgnijcie po dopochwowe czopki lub maści, aby uniknąć dyskomfortu penetracji.

Poznaj: Łóżkowe problemy Polaków

Zobacz: Co starsze dzieci powinny wiedzieć o seksie i rozmnażaniu?

Elżbieta Koman

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)