Seksuolog w epoce viagry

Starszy niż rok
Zaburzenia erekcji to główna przyczyna wizyt u seksuologa. Z czym jeszcze do niego przychodzimy?
 

Czy seksuolog jest potrzebny w epoce viagry?

Zacznijmy od tego, że ktoś musi niebieską tabletkę przepisać. A są jeszcze jej odpowiedniki niebieskie, pomarańczowe i białe. Poza tym, seksuologia to nie tylko zaburzenia erekcji u mężczyzn, kiedy to w bardzo wielu przypadkach leczenie kończy się przepisaniem wspomnianych tabletek. To również przedwczesny wytrysk, to anorgazmia u kobiet, zaburzenia bólowe u kobiet, obniżenie libido pod wpływem stresu, zmęczenia.

Kto do seksuologa?

Podstawowa rzecz, o której warto wiedzieć to według seksuologa Artura Nowakowskiego fakt, że zaburzenia erekcji o kilka lat poprzedzają miażdżycę lub zawał serca.

Dlatego niebagatelizowanie problemu, rozpoczęcie leczenia lub choćby diagnostyki układu sercowo naczyniowego może uratować życie.

Impotencja to pierwszy objaw

Chodzi o kaliber tętniczek. Najpierw zamykają się najmniejsze, czyli na przykład tętnica grzbietowa prącia. To powoduje zaburzenia erekcji i ten mężczyzna może mieć za kilka lat zawał serca. Dlatego ważne jest, nie tylko dla jego funkcji seksualnych, ale dla jego życia i zdrowia, aby zgłosił się do lekarza specjalisty, który będzie o tych zależnościach wiedział.

Inne choroby związane z zaburzeniami sfery seksualnej to: cukrzyca - i to są bardzo trudni do leczenia pacjenci - miażdżyca naczyń, choroby psychiczne, SM (stwardnienie rozsiane) .

Kiedy do lekarza?

Wtedy kiedy zauważysz, że Twoje życie seksualne zmienia się na gorsze. Oczywiście nie możemy diagnozować zaburzeń erekcji u mężczyzny, który współżyje kilka razy w tygodniu lub nawet kilka razy dziennie i raz na jakiś czas nie może uzyskać wystarczającego wzwodu.

Lista objawów które powinny niepokoić:

- niemożność utrzymania wzwodu pojawiająca się w większości prób podjęcia współżycia,

- przedwczesny wytrysk,

- obniżone libido u kobiet np. po zastosowaniu leków antykoncepcyjnych,

- sytuacje bólowe w trakcie współżycia.

Czytaj też: Łóżkowe problemy Polaków

Pacjent tylko z jednym problemem

Do lekarza przychodzą często starsi, schorowani ludzie, którzy na domiar złego sami o siebie nie dbają, a mają chorobę wieńcową, nadciśnienie, zaniedbaną cukrzycę. Tacy pacjenci przychodzą nie dlatego, że mają polineuropatię lub mikroangiopatię, tylko że mają zaburzenia erekcji…

Nie wiedzą, że powinni się leczyć ogólne, bo zaburzenia są efektem poważniejszych chorób.

Czytaj też: Tabletki na potencję - jakie leki i środki działają na erekcję?

Grupy podwyższonego ryzyka

Można wskazać osoby, które potencjalnie są narażone bardziej, ale trudno prowadzić badania przesiewowe ukierunkowane na wyselekcjonowanie osób z problemami seksualnymi.

Często zaburzenia seksualne są wynikiem popełnionych błędów w wychowaniu, wychowywania się w rodzinie niepełnej lub takiej w której jedno z rodziców nie wypełniało prawidłowo swej roli. To wszystko może być przyczyną zaburzeń seksualnych w dorosłym życiu.

Oczywiście są odpowiednie tabele, kwestionariusze, które po wypełnieniu przez pacjenta i opracowaniu statystycznym ułatwiają dojście do źródeł problemu i odpowiednią diagnozę.

Ankieta w kierunku badań przesiewowych

Taka ankieta powinna składać się z części w której trzeba byłoby opisać swoje wzorce erotyczne, przebieg życia seksualnego, określić poziom satysfakcji ze współżycia, model rodziny, w której się wychowało, informacje o tym kim był ojciec, a kim matka czy opisać relacje jakie łączyły z rodzicami.

ek/gazetapacjenta.pl

Czytaj też: Badania ginekologiczne dla mężczyzn, czyli wizyta u androloga

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Pytanie: Ile czasu trwa Twój stosunek seksualny?

  Krócej niż 1 minuta

  1-5 minut

  6-15 minut

  16-30 minut

  Dłużej niż 30 minut

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA