Sen leczy złe wspomnienia

Starszy niż rok
Dobra wiadomość dla miłośników snu. Okazuje się, że zmniejsza on aktywność obszarów emocji związanych z przykrymi wspomnieniami.
 

Okazuje się, że sen zmniejsza aktywność odpowiedzialnych za emocje obszarów, związaną z przykrymi wspomnieniami.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez  naukowców z University of California w Berkeley sen może być lekiem na złe wspomnienia. Do takich wniosków doszli po zbadaniu metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) mózgów 35 ochotników, którym wcześniej pokazano serię 150 wywołujących silne emocje obrazów. Badanie przeprowadzono tuż po ekspozycji oraz przy kolejnym pokazie tych samych obrazów w kilka godzin później. Część z uczestników eksperymentu musiała przez te czas czuwać, inni mogli spać.

Grupa, której pozwolono w międzyczasie się przespać wykazała mniejszą aktywność obszarów mózgu związanych z emocjami (jak jądro migdałowate). Bardziej aktywna była kora przedczołowa, odpowiedzialna za racjonalne myślenie. Natomiast osoby, które nie mogły spać reagowały w sposób znacznie bardziej emocjonalny.

Są dowody, że stanowiąca około 20 proc. czasu naszego snu tak zwana faza REM, w której występują marzenia senne, odgrywa rolę w przetwarzaniu świeżych wspomnień. Zdaniem naukowców lepsze poznanie związanych z tym zjawisk może pomóc osobom z PTSD (zespół po urazowy)  Związane z fazą REM zmiany chemiczne w mózgu - zwłaszcza spadek poziomu noradrenaliny - mogą tłumaczyć wyniki eksperymentu.
 


Czy wiesz, że:

Bezsenność (agrypnia, asomia łac. insomnia) – zmniejszona ilość bądź jakość snu powstała w wyniku: braku uczucia wyspania pomimo dostatecznej długości snu; częstego oraz przedwczesnego budzenia się, trudności w zaśnięciu. Przewlekle trwająca bezsenność wpływa negatywnie na nastrój, zachowanie oraz wykonywanie zadań i jest przyczyną uczucia ciągłego zmęczenia; może być również przyczyną pogorszenia się jakości życia. Według niektórych badaczy bezsenność może mieć rolę w powstawaniu niektórych odmian depresji lub je wywoływać.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA