Sen małych i dużych

Starszy niż rok
Czy można żyć, nie śpiąc, a czas „tracony” na sen spożytkować w inny sposób? Czy możliwe jest skrócenie snu i do jakich wartości jest to osiągalne? Ile tak naprawdę powinniśmy spać? Skąd bierze się sen i po co nam on? W nowym cyklu artykułów próbujmy zrozumieć istotę procesu, któremu w czasie trwania naszego życia poświęcamy około… 25 lat! Dziś odpowiadamy na pytanie: Jak przebiegają zmiany w procesie snu w przebiegu rozwoju osobniczego?

Nie jest tajemnicą, że optymalna długość snu u noworodków i osób dorosłych znacznie się różnią. Ale długość nie jest jedyną cechą snu dzielącą dzieci od dorosłych.

Ile śpi noworodek

Noworodek przesypia nieco ponad 50 proc. dnia oraz nieco ponad 70 proc. nocy. Okresy te zmieniają się już u dziecka około półrocznego, które przesypia niespełna jedną trzecią dnia oraz ponad 80 proc. nocy. Zarysowuje się już więc tendencja, która trwa aż do pełnego rozwoju prawidłowego rytmu dobowego, polegająca na skracaniu czasu snu w czasie dnia, a wydłużeniu snu nocnego.

Czytaj także: Ile można wytrzymać bez snu?

Sam sen wygląda też nieco inaczej u noworodków i u dorosłych. Dojrzali dorośli w czasie snu wyłączają swoją świadomość, nie odbierają bodźców słuchowych, czuciowych, wzrokowych. U noworodków przedstawia się to nieco inaczej: u dziecka świadomość nie jest w pełni wyłączona, potrafi ono „uczyć się” w trakcie snu, odbierać np. kilkakrotnie czytane opowiadanie. Zdecydowanie dłuższa jest także faza REM u noworodków i niemowląt niż u dorosłych. Różnią się także długości faz sen – czuwanie, noworodek funkcjonuje w około czterogodzinnym rytmie snu i czuwania, a dorosły człowiek w rytmie 25–25-godzinnym.

Wraz ze starzeniem wydłużają się pojedyncze fazy snu – u niemowlaka fazy REM i NREM (w sumie) trwają około 40 minut i wydłużają się do 100–120 minut u dorosłych. Ludzie starsi skarżą się często na problemy z zasypianiem oraz częste wybudzanie się w nocy, ma to związek z powolnym zanikaniem wraz z wiekiem fazy snu głębokiego na korzyść wydłużenia snu płytkiego.

Czytaj więcej: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Jak więc widać, sen jest skomplikowanym procesem dojrzewającym i ewoluującym wraz z rozwojem i starzeniem się naszego organizmu.

Czytaj także:

Bezsenność, czyli co?
Znaczenie snu dla organizmu człowieka
Na sen wpływają geny i miejsce zamieszkania
Nie mam czasu na sen…
Kiedy powinienem się niepokoić? – objawy bezsenności
Higiena snu: jak dobrze i łatwo zasypiać?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Przy zakupie których produktów wybierasz opcję dostawy do domu?

  Produkty spożywcze (zdrową żywność, codzienne zakupy)

  Ubrania (ze sklepów internetowych lub aukcji)

  Kosmetyki (z internetowych drogerii)

  Książki, płyty, bilety (związane z życiem kulturalnym)

  Produkty, o które wstydzę się poprosić będąc w sklepie (np. środki chłonne)

Patronem sondy jest HARTMANN

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA