Serce sportowca

Niestety bardzo często zdarza się, że umierają sportowcy, którzy w oczach „normalnego” człowieka powinni być zdrowi i nic im nie powinno dolegać. W wielu przypadkach okazuje się, że wynikiem nagłej śmierci było zatrzymanie krążenia
 

Zagrożenie dla serca

Zagrożeniem dla serca są tak naprawdę rodzaje treningu, intensywności oraz wiek sportowca. Osoby starsze, które uprawiają sport najczęściej umierają z powodu niedokrwienia serca. U młodszych w większości są to albo wady serca albo kardiomiopatia.

Sportowa komora serca

Zawodnicy, którzy ćwiczą regularnie czyli tzw. zawodowcy, bardzo często cierpią na przerost lewej komory serca. W tej komorze dochodzi do zwiększenia masy mięśniowej, przez co maleje jej pojemność. W wyniku tych zmian naczynia wieńcowe nie zaopatrują lewej komory w odpowiednią ilość krwi, co czy dużym wysiłku może doprowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca.

Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy

Czytaj też: Dieta samuraja, czyli paleo dla sportowców. Zobacz zasady i jasłospis

Zmiany adaptacyjne serca

Podczas intensywnego treningu zawodowego, w sercu dochodzi do zmian adaptacyjnych, które tak naprawdę można zobaczyć na EKG w stanie spoczynku. U osoby nie trenującej taki wynik wykazywałby na nieprawidłowości w komorze sercowej, jednak u sportowca wskazują na adaptację serca do treningu. Aby zapobiec tragedii, sportowcy są pod ciągłą opieką lekarską.

Nagła śmierć

Migotanie serca czy zaburzenia rytmu serca są najczęstszymi przyczynami nagłej śmierci. Choć tak naprawdę aby do niej doszło muszą zaistnieć czynniki patologiczne. Czynnikami, które powodują niestabilość serca mogą być:

  • stres
  • leki
  • alkohol
  • niedotlenienie
  • niedokrwienie
  • zaburzona gospodarka elektrolitowa

Pamiętaj!

Jeśli czujesz bóle zamostkowe, duszności, osłabienie czy zawroty głowy. Nie lekceważ tego! Udaj się do lekarza, być może są to objawy, które mogą sugerować niepokojące zmiany w twoim organizmie.

materiał: "Wiedzy i Życia" nr 7/1996 Anna Hendler  - Serce wyczynowca

fot: athletesheart.blogspot.com

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA