Nowy sklep

już ON-LINE

Serce uleczą jego komórki macierzyste

Komórki macierzyste, pobrane od właściciela serca, po raz pierwszy zostały użyte do odbudowy uszkodzonych tkanek tego serca z sukcesem. Poprawiono jego wydolność skurczową.
 

Badania, opublikowane w magazynie „The Lancet”, zostały przygotowane, by sprawdzić procedury bezpieczeństwa, ale odnotowano przy okazji poprawę zdolności serca do pompowania krwi.

Autorzy badań twierdzą, że wyniki obserwacji są „bardzo zachęcające”. Inni, niezależni eksperci ocenili, że techniki dla szpiku kostnego były bardziej zaawansowane i dlatego potrzebowaliśmy bardziej wnikliwych badań. Naukowcy zgodnie stwierdzili jednak, że to pierwszy taki przypadek, gdzie macierzyste komórki serca zostały użyte do leczenia ludzi, po wcześniejszym przetestowaniu na zwierzętach.

Zobacz: Zadbaj o serce. O czym warto wiedzieć i co zrobić?

Od serca, dla serca

Wstępne badania prowadzono na pacjentach z niewydolnością serca, którzy przeszli operację pomostowania tętnic wieńcowych. Podczas operacji pobrano u nich fragment tkanki serca z prawego przedsionka. Po zaszyciu pacjenta, naukowcy wyizolowali pojedyncze komórki, i hodowali je do momentu, gdy nie uzyskali aż dwóch tysięcy komórek dla każdego pacjenta. Wstrzyknięto je około 100 dni później.

Zobacz wideo: Jak wygląda wizyta u kardiologa

Lekarze zaczęli mierzyć, jak efektywnie serce pompowało krew, używając przy tym frakcji wrzutowej lewej komory. Sprawdzali jaki procent krwi pozostawał w komorze głównej przy każdym uderzeniu.

Wśród czternastu pacjentów, u których zastosowano leczenie, obserwowany udział pracy frakcji wrzutowej lewej komory, wzrósł z 30,3 proc. na początku testów - do 38.5 proc po czterech miesiącach. U pozostałych siedmiu pacjentów, u których leczenia nie zastosowano, żadna poprawa nie nastąpiła.

„Wierzymy, że to odkrycie jest bardzo znaczące” – skomentował w BBC doktor Roberto Bollo, jeden z badaczy z Uniwersytetu w Louisville. „Nasze wyniki badań wskazują, że dzięki komórkom macierzystym można znacząco poprawić funkcje skurczowe serca” – dodał.

Czytaj też: Serce a aktywność fizyczna

Komórki szpiku kostnego też pomagają

Serce nie jest jedynym źródłem potencjalnie użytecznych komórek macierzystych. Badania przeprowadzono już przy użyciu komórek macierzystych szpiku kostnego.

Profesor Anthony Mathur, z Londyńskiej szkoły Medycyny i Stomatologii oraz profesor John Martin z Kolegium Uniwersytetu w Londynie kończą już duże badania kliniczne. Sprawdzają oni skutki podawania pacjentom komórek macierzystych ich własnego szpiku kostnego, w ciągu sześciu godzin od wystąpienia zawału serca. „Pierwsze wyniki badań są świetne i obiecujące, ale potrzebne są jeszcze bardziej dokładne badania, by sprawdzić wszystkie efekty testów” – powiedział profesor Mathur.

„The Lancet”, BBC

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki świąteczny prezent ucieszyłby Cię najbardziej?

  ręcznie wykonany

  kosmetyki

  dobry alkohol

  odzież

  coś z wyposażenia wnętrz lub małe AGD

  karta podarunkowa do wykorzystania na dowolny zakup

  bilety na kulturalne wydarzenie

  voucher na atrakcję