Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Serum do twarzy - czym jest, jakie wybrać i jak stosować?

Serum do twarzy – szybki zastrzyk młodości i witalności dla skóry. W zależności od potrzeb, wybieramy serum nawilżające do twarzy, serum przeciwzmarszczkowe, rozjaśniające przebarwienia i wyrównujące koloryt, zapobiegające pękaniu naczynek czy nadmiernemu wydzielaniu sebum.
Kobieta stosuje serum do twarzy
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Serum do twarzy 

Serum do twarzy jest najbardziej skoncentrowanym z kosmetyków służących do pielęgnacji skóry. Preparaty tego typu zawierają duże ilości składników o zróżnicowanych właściwościach, najczęściej pozyskiwanych z naturalnych źródeł roślinnych, zwierzęcych lub mineralnych. Charakterystyczną cechą każdego serum do twarzy jest wysokie stężenie kluczowych substancji czynnych, co zapewnia wysoką skuteczność działania przy użyciu śladowych ilości (kilka kropel) kosmetyku. Jak działa serum do twarzy? Jakie zawiera komponenty? Jak wybrać najlepsze, adekwatne do realnych potrzeb? 

Reklama

Jak wybrać najlepsze serum do twarzy? 

Ze względu na bogactwo stosowanych składników, kosmetyki tego typu mają zróżnicowane działanie. Wyboru nie należy zatem dokonywać na chybił trafił. Najlepsze serum do twarzy to takie, które precyzyjne zostało dopasowane do potrzeb – inne do skóry przesuszonej, inne na zmarszczki, pajączki, przebarwienia czy łojotok. Jakich substancji należy szukać w preparatach o konkretnych zastosowaniach? 

  • Nawilżające serum do twarzykwas hialuronowy, gliceryna, xylitol, hydromanil, mocznik, aloes, wyciąg z zielonego ogórka, oliwa z oliwek. 
  • Serum na zmarszczki: kwas hialuronowy, olej z kiełków pszenicy, olej kokosowy, dzika róża, acerola, gorzka pomarańcza, śluz ślimaka. 
  • Serum na przebarwienia: witamina C, witamina E, pantenol, koenzym Q10, kwas salicylowy, kwas cytrynowy, wyciąg z arniki, filtry UVA i UVB. 
  • Serum na pękające naczynkawitamina C, rutyna, witamina K, witamina E, algi morskie, proteiny jedwabiu, miłorząb japoński, nagietek lekarski, arnika górska, oczar wirginijski, kasztanowiec, żurawina, olej arganowy, olej z marakui, olej z dzikiej róży, aloes, diosmina, hesperydyna. 

Reklama

Serum nawilżające do twarzy 

Serum nawilżające dotwarzyoparte jest zazwyczaj o działanie substancji zaliczanych do grupy humektantów. Są to związki chemiczne o właściwościach hydroskopijnych, a więc mające zdolność przyciągania i wiązania cząsteczek wody.

Odpowiednio stosowane pozwalają zatrzymywać wilgoć w komórkach skóry, a także zapobiegać jej utracie. Szczególne znaczenie w tym kontekście ma kwas hialuronowy, który stosowany jest powszechnie, i który wykazuje się wyjątkowo dużą skutecznością (1 jego cząsteczka wiąże do 250 cząsteczek wody).

Niegdyś polimer ten pozyskiwany był z komórek zwierzęcych, dziś wytwarzany jest z udziałem bakterii paciorkowca. Kwas hialuronowy nawilża skórę, wygładza i zmniejsza zmarszczki, napina skórę i zwiększa jej elastyczność.

Do celów kosmetycznych, w składzie serum, używany jest w stężeniu 2-3 procent. 

Reklama

Dobre serum do twarzy na zmarszczki 

Kwas hialuronowy zawierać też może każde dobre serum do twarzy na zmarszczki. Pamiętajmy, że substancja ta wytwarzana jest w sposób naturalny przez organizm ludzki. Wraz z wiekiem jednak syntezowana jest na coraz niższym poziomie, co prowadzi do osłabienia włókien kolagenowych, utraty elastyczności i napięcia skóry, a w konsekwencji – powstawania zmarszczek.

Stosowanie serum z kwasem hialuronowym w dużym stopniu pozwala więc hamować efekty naturalnych procesów starzenia się skóry. Innymi składnikami, które pozwalają zatrzymać upływ czasu są naturalne antyoksydanty, takie jak witamina C czy witamina E, które zwalczają wolne rodniki.

Mogą one być zawarte w składzie serum w formie czystej (np. kwasu askorbinowego) lub jako składnik roślinnych ekstraktów (przykładowo duże ilości witaminy C znajdują się w wyciągach z dzikiej róży czy aceroli, witamina E znajduje się zaś m.in. w oleju z kiełków pszenicy).

Inna grupa składników przeciwzmarszczkowych zawiera kolagen, stanowiący jeden z głównych budulców skóry (np. ekstrakt ze śluzu ślimaka) lub też stymuluje jego syntezowanie przez organizm ludzki. 

Reklama

Serum do twarzy z witaminą C 

Kosmetykiem szczególnym jest serum do twarzy z witaminą C. Preparaty tego typu mają bardzo uniwersalne zastosowanie. Właściwości witaminy C pozwalają uzyskać takie efekty, jak: 

  • opóźnienie procesów starzenia skóry, zwalczanie wolnych rodników, 
  • zwiększenie syntezy kolagenu w komórkach skóry, 
  • redukcja zmarszczek, zwiększenie elastyczności skóry, 
  • rozjaśnienie plam pigmentacyjnych, wyrównanie kolorytu skóry, 
  • nawilżenie skóry, 
  • ochrona przez promieniowaniem UV oraz zanieczyszczeniem powietrza. 

Serum do twarzy z witaminą C najczęściej zwiera tę substancję w postaci kwasu askorbinowego. Stężenie substancji czynnej w serum osiągać może 10, 20 a nawet 30 procent. 

Reklama

Jak stosować serum do twarzy? 

Jak stosować serum do twarzy? Kwestia ta jest kluczowa w kontekście spodziewanych efektów. Pamiętajmy zatem, że: 

  • jest to kosmetyk o wysoko skoncentrowanej formule, dla osiągnięcia właściwego rezultatu wystarczy aplikacja kilku kropel,
  • serum stosujemy na twarz oczyszczoną, 
  • po aplikacji nakładamy właściwy krem, przykładowo – kuracja serum z kwasem hialuronowym wymaga zastosowania kremu nawilżającego, pozwalającego na absorbcję wody, po użyciu serum z witaminą C, używa się kremów z filtrem UV chroniącym przed działaniem promieni słonecznych, 
  • serum do twarzy można stosować codziennie lub co dwa dni, jednak nie więcej, niż przez kilka tygodni, nie jest to kosmetyk przeznaczony do stałej pielęgnacji, lecz służący do doraźnego usuwania najbardziej palących problemów skórnych. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Katarzyna Korzeniowska, Mariola Pawlaczyk, Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna 2014; 7
  • Małgorzata Wilk-Jędrusik, Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
  • Mariola Pawlaczyk, Katarzyna Korzeniowska, Anita Rokowska-Waluch, Witamina C i skóra, Farmacja Współczesna 2012; 5
  • Justyna Samaszko-Fiertek, Piotr Roguszczak, Barbara Dmochowska, Rafał Ślusarz, Janusz Madaj, Rutyna, budowa, właściwości, Wiadomości Chemiczna 2016, 70
  • Katarzyna Janda, , Oliwia Lach, Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 1 (38) 2014
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?
Malowanie ust permanentne
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Opadające kąciki ust - jakie są tego przyczyny? Ćwiczenia, zabiegi i domowe sposoby
Opadające kąciki ust
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Usta u kobiety
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Kobieta ma zajady
Maść na zajady - czym jest i jak wybrać dobrą?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!