Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Serum nawilżające do twarzy o intensywnym działaniu. Jakie?

Serum nawilżające to szybki zastrzyk odżywczych substancji dla przesuszonej skóry. Serum nawilżające do twarzy najczęściej zawiera kwas hialuronowy lub podobne mu substancje, należące do grupy tak zwanych humektantów, czyli związków chemicznych silnie wiążących wodę.
Piękna kobieta aplikuje na twarz serum nawilżające
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Serum nawilżające

Co to jest serum do twarzy? Serum nawilżające jest intensywnym kosmetykiem pomagającym w krótkim czasie związać cząsteczki wody pod powierzchnią skóry i zapobiegającym nadmiernej utracie wilgoci. Ze względu na dużą koncentrację substancji czynnych, serum działa bardzo szybko i silnie, dlatego w odróżnieniu od kremów, powinno być używane w śladowych ilościach i ograniczonym wymiarze czasowym – standardowa kuracja trwa od kilku dni do kilku tygodni. 

Uwaga - użyte w nadmiarze lub w niewłaściwy sposób, może działać odwrotnie, powodując przesuszenie, a nie nawilżenie skóry.

Reklama

Jak działa serum nawilżające do twarzy? 

Serum nawilżające do twarzy zawdzięcza swoje działanie przede wszystkim zawartości substancji o właściwościach higroskopijnych, a więc mających zdolność wiązania wody. Są to tak zwane humektanty. Do grupy tej należą związki chemiczne różnego typu, w tym między innymi polisacharydy i alkohole.

Łączy je jedno – wszystkie mają zdolność absorpcji cząsteczek wody z otoczenia i zatrzymywania ich w głębszych warstwach skóry. Humektanty utrudniają też odparowywanie wilgoci ze skóry. Dlatego są niezwykle skuteczne, a przy tym bezpieczne w użytkowaniu – pod jednym wszak warunkiem: że są stosowane we właściwy sposób.

Reklama

Skład nawilżającego serum do twarzy 

Nawilżające serum do twarzy może zawierać takie substancje, jak:

  • kwas hialuronowy– powszechnie występujący w przyrodzie polisacharyd z grupy glikozoaminoglikanów. Znajduje się między innymi w skórze właściwej człowieka, zapewniając jej właściwe nawilżenie, napięcie i elastyczność. Z wiekiem jego ilość maleje, stąd postępujące przesuszenie, wiotczenie i marszczenie. Może być dostarczany z zewnątrz w postaci serum, kremu, albo zastrzyków,
  •  gliceryna– prosty alkohol z grupy cukroli. Wytwarzana z tłuszczy roślinnych i zwierzęcych. Powszechnie stosowana w wielu gałęziach przemysłu, także kosmetycznego, jako składnik mydeł, kremów, szminek. Może być używana również do wytwarzania nawilżającego serum do twarzy,
  • xylitol– alkohol cukrowy o charakterystycznym słodkim smaku. Potoczna nazwa – cukier brzozowy. W przemyśle spożywczym wykorzystywany jako zamiennik cukru, w kosmetyce – humektant absorbujący wodę. Dodatkowo spełnia funkcję ochronną dla skóry,
  •  hydromanil– wyciąg z peruwiańskiego drzewa tara o silnych właściwościach nawilżających, zawierający bardzo duże ilości polisacharydów,
  • mocznik– produkt przemiany białek, wchodzący w skład NMF, czyli naturalnego czynnika nawilżającego skóry. Wbrew potocznym skojarzeniom, nie śmierdzi, za to doskonale wiąże wodę.

Reklama

Jak stosować serum intensywnie nawilżające?

Serum intensywnie nawilżające z zawartością humektantów należy stosować w określony sposób. Pamiętajmy, że wiąże ono wilgoć z otoczenia, pod warunkiem, że istnieją sprzyjające ku temu okoliczności. Kosmetyki tego typu zazwyczaj używamy na noc, tak by nie traciły swoich właściwości pod wpływem promieni słonecznych.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że serum nakładamy na skórę umytą i wciąż lekko wilgotną, zaś po jego aplikacji dodatkowo stosujemy także krem nawilżający. Wszystko to ma na celu dostarczenie odpowiedniej ilości wody do związania.

Jeśli nie zastosujemy się do wspomnianej procedury, humektant może doprowadzić do jeszcze większego przesuszenia skóry, wyciągając resztki wilgoci z głębszych jej warstw. 

Reklama

Serum nawilżające z kwasem hialuronowym

Serum nawilżające z kwasem hialuronowym i innymi humektantami teoretycznie można używać codziennie lub co drugi dzień. Jednak wysokie stężenie substancji czynnych (zwłaszcza, jeśli jest ich większa ilość), może doprowadzić do reakcji alergicznych, skutkujących zaczerwienieniem, pieczeniem czy świądem.

Dlatego też serum nawilżające do twarzy nie jest kosmetykiem przeznaczonym do używania w sposób permanentny, przez całe życie. W odróżnieniu od kremów, serum najczęściej używa się doraźnie, w przypadku wystąpienia poważnych problemów zdrowotno-estetycznych. 

Reklama

Serum nawilżające do twarzy – opinie

Czy w przypadku wyboru kosmetyku, jakim jest serum nawilżające do twarzy, opinie innych użytkowniczek mogą być miarodajne? I tak i nie. Pamiętajmy, że część recenzji - zarówno tych dłuższych, znajdujących się na blogach, jak i krótszych, zawartych w komentarzach na forach – daleka jest od obiektywizmu i profesjonalizmu.

Wiele z nich zostało opłaconych i odpowiednio sprofilowanych. Dlatego należy się nimi kierować wyłącznie w celu wstępnego rozpoznania palety produktów, na przykład pod kątem zawartych w nich składników. Dokonując jednak zakupu warto jednak polegać przede wszystkim na własnym doświadczeniu, zaś wobec jego braku, należy wypróbować kilka produktów, tak by wybrać najlepszy dla siebie. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Alicja Kapuścińska, Izabela Nowak, Wykorzystanie mocznika i jego pochodnych w przemyśle kosmetycznym, Chemik, nr 2/2014 • tom 68
  • Małgorzata Wilk-Jędrusik, Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
  • Karolina Śliwa, Elżbieta Sikora, Jan Ogonowski, Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej, Wiadomości chemiczne, 2011, 65, 7-8
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja twarzy
Spierzchnięte usta - przyczyny. Jakie są skuteczne sposoby na suche usta?
Usta u kobiety
Oliwa z oliwek na twarz - jak stosować? Efekty działania na skórę
Maseczka z oliwy z oliwek
Worki pod oczami - skąd się biorą i jak je usunąć?
Kobieta przykłada worki z herbatą do twarzy
Podobne artykuły
Kobieta trzyma się za szczękę
Drętwienie twarzy - co oznacza z lewej i prawej strony? Przyczyny
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Kobieta w trakcie makijażu permanentnego
Makijaż permanentny ust - czy warto go robić? Jaka jest cena?
Malowanie ust permanentne
Konturowanie ust - kwasem, permanentnie. Na czym polega?
Osoba z czerwonymi plamami na twarzy
Czerwone plamy na twarzy - jakie są ich rodzaje i przyczyny powstawania?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior