Serum pod oczy - jakie na zmarszczki? Skuteczne i domowe

Serum pod oczy, w zależności od składu, nawilża, wygładza zmarszczki, redukuje zasinienia. Zobacz, jak wybrać najlepsze serum pod oczy, tak by gwarantowało efekty adekwatne do twoich potrzeb.
Kobieta stosuje serum pod oczy
źródło:123RF

Spis treści

Serum pod oczy

Skóra w okolicach oczu jest wyjątkowo cienka i podatna na działanie czynników środowiskowych oraz związanych z upływem czasu. Już około trzydziestego roku życia tworzyć mogą się w tym miejscu nieestetyczne zmarszczki, worki, zasinienia i inne przebarwienia. Nie są to jednak zmiany nieodwracalne. 

Współczesna kosmetologia oferuje skuteczne środki zaradcze, które w niedługim czasie pozwalają w widoczny sposób poprawić kondycję skóry. Jednym z nich jest serum pod oczy – kosmetyk o działaniu:

 • nawilżającym,
 •  regenerującym, 
 •  wygładzającym,
 • likwidującym przebarwienia. 

W wielu aspektach preparat ten przypomina krem pod oczy, w istocie jednak diametralnie się od niego różni.

Krem a serum pod oczy przeciwzmarszczkowe

Serum pod oczy przeciwzmarszczkowe jest kosmetykiem o wyjątkowo skoncentrowanej formule. Zawarte w nim składniki znajdują się w niewielkich ilościach, ale bardzo wysokich stężeniach. Dzięki temu już niewielka dawka preparatu pozwala osiągnąć szybki i zauważalny efekt. Kremy mają działanie łagodniejsze. 

Serum pod oczy ma postać płynną, w odróżnieniu od kremu, który jest zdecydowanie bardziej gęsty. Dzięki temu serum skuteczniej dociera do głębszych warstw skóry. Należy jednak pamiętać, że oba typy kosmetyków nie stanowią dla siebie alternatywy, lecz są wobec siebie komplementarne. Krem służy do codziennej, długoterminowej pielęgnacji. Serum częściej stosowane jest doraźnie, w celu likwidacji lub redukcji defektów. Pamiętajmy, że po zastosowaniu serum, pod oczy tak czy inaczej aplikujemy warstwę kremu.

Reklama

Najlepsze serum pod oczy

Najlepsze serum pod oczy to takie, które precyzyjnie odpowiada konkretnemu zapotrzebowaniu. Kosmetyki te mają niezwykle zróżnicowany skład, wychodzący naprzeciw problemom różnej natury. Innego typu preparaty stosowane są w celu nawilżenia skóry mającej tendencję do utraty wody. Inne zaś serum likwidować będzie zmarszczki, worki i sińce. Różnice w działaniu zależą od zawartości konkretnych substancji czynnych, dlatego przed zakupem kosmetyku należy precyzyjnie zidentyfikować własne potrzeby, a następnie wybrać produkt o adekwatnym składzie. Co należy w tej materii wiedzieć? Jakich składników poszukiwać?

Dobre serum pod oczy nawilżające

Dobre serum pod oczy dla osób borykających się z problemem przesuszonej skóry zawierać powinno przede wszystkim kwas hialuronowy. Jest to związek chemiczny zaliczany do grupy tak zwanych humektantów. Jako taki charakteryzuje się zdolnością wiązania cząsteczek wody (jedna cząsteczka kwasu jest w stanie zaabsorbować 250 cząsteczek wody). Występuje w dwóch postaciach o nieco odmiennych właściwościach. Kwas niskocząsteczkowy pozwala zatrzymywać wodę pod powierzchnią skóry, zaś wysokocząsteczkowy tworzy swego rodzaju powłokę utrudniającą odparowywanie wilgoci. 

Tak jak w przypadku wszystkich innych humektantów, z kwasem hialuronowym należy postępować w określony sposób. Po aplikacji serum pod oczy, nanosi się warstwę kremu nawilżającego, co pozwala na absorpcję wody z otoczenia. Zaniechanie tej czynności przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego – serum wyciągnie wodę z najgłębszych warstw skóry, doprowadzając do jeszcze większego jej przesuszenia. 

Serum pod oczy na zmarszczki

Kwas hialuronowy znajdziemy też w składzie serum pod oczy na zmarszczki. Nie jest to jednak jedyny komponent o tego typu działaniu. 

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe zazwyczaj mają bardzo szeroką formułę, zawierając takie składniki, jak między innymi:

 • wyciąg z kozieradki,
 •  wyciąg z nagietka,
 •  wyciąg z dzikiej róży,
 • wyciąg z gorzkiej pomarańczy,
 •  olej z kiełków pszenicy,
 •  olej kokosowy,
 •  oliwa,
 • śluz ślimaka.

Składniki te stanowią bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, elastyny, kolagenu, zwiększają napięcie skóry, wypełniają oraz wyraźnie spłycają i skracają zmarszczki.

Skuteczne serum pod oczy na przebarwienia

Jeszcze inne składniki pozwalają stworzyć skuteczne serum pod oczy na przebarwienia, sińce, worki i inne problemy negatywnie wpływające na estetykę twarzy. 

Wymienić wśród nich można:

 • wyciąg z zielonej herbaty z zawartą w nim kofeiną, która stymuluje mikrokrążenie, poprawiając wygląd skóry, redukując zasinienia i obrzęki,
 • wyciąg z zielonego ogórka lub aloesu - łagodzi podrażnienia charakterystyczne zwłaszcza dla skóry przesuszonej,
 • ekstrakt z arniki –uszczelnia naczynia krwionośne, rozjaśnia skórę, likwiduje przebarwienia,
 • witamina C oraz E (zwana witaminą „młodości”) mają działanie antyoksydacyjne, zwalczającwolne rodniki, spowalniając tym samym procesy starzenia się skóry. Dodatkowo witamina C silnie rozjaśnia skórę, co ma duże znaczenie w przypadku występowania sińców pod oczami. 

Domowe serum pod oczy

Wiele wymienionych komponentów jest powszechnie dostępnych, co oznacza, że nie wydając większych kwot, może samodzielnie przygotować domowe serum pod oczy o określonych właściwościach. O ile trudno jest spreparować naprawdę skuteczny kosmetyk wygładzający zmarszczki, o tyle w relatywnie prosty sposób zredukujemy sińce pod oczami, a także nawilżymy skórę. 

Bazą może być zmieszany z wodą kwas hialuronowy (w postaci żelu), jeden z olejów (np. z pestek winogron), a nawet zwykła woda. W najprostszych przypadkach w roli serum sprawdzi się zaparzona herbata lub rumianek.

Czytaj też:

Bibliografia

 • Katarzyna Korzeniowska, Mariola Pawlaczyk, Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna 2014; 7
 • Mariola Pawlaczyk, Katarzyna Korzeniowska, Anita Rokowska-Waluch, Witamina C i skóra, Farmacja Współczesna 2012; 5

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
<-- popup -->