Serum z kwasem hialuronowym do twarzy - jak działa? Opinie

Serum z kwasem hialuronowym pozwala w widoczny sposób nawilżyć skórę, zwiększając dzięki temu jej elastyczność oraz redukując głębokość zmarszczek. Pod jednym wszak warunkiem – serum hialuronowe zachowuje skuteczność wyłącznie wtedy, gdy jest stosowane w sposób prawidłowy. W przeciwnym razie wyrządzić może więcej szkody, niż pożytku.
Pipetka z serum z kwasem hialuronowym
źródło:123RF

Spis treści

Serum z kwasem hialuronowym

Serum z kwasem hialuronowym to kosmetyk, którego głównym przeznaczeniem jest redukcja efektów upływu czasu, widocznych na skórze twarzy. Kwas hialuronowy jest polimerem występującym naturalnie w komórkach ludzkiego organizmu. 

Na przestrzeni życia, wraz z upływem lat, jego ilość systematycznie maleje, czego konsekwencją jest:

 • degradacja włókien kolagenowych, 
 • starzenie się skóry, 
 •  utrata elastyczności i napięcia, 
 • utrata właściwego jej nawilżenia. 

W efekcie dochodzi do przesuszenia, zwiotczenia i powstawania zmarszczek. Od lat sześćdziesiątych XX wieku (a na skalę masową od lat dziewięćdziesiątych) medycyna estetyczna proponuje rozwiązania, które pozwalają dostarczać kwas hialuronowy z zewnątrz, czy to w formie inwazyjnej (nakłuwanie), czy też w postaci preparatów do stosowania zewnętrznego, pozwalających na wygodną aplikację i wchłanianie substancji czynnej drogą transdermalną. Jednym z tego typu kosmetyków jest serum z kwasem hialuronowym

Jak działa serum hialuronowe?

Serum hialuronowe działa przede wszystkim jako humektant, a więc substancja posiadająca zdolność wiązania wody w skórze – każda cząsteczka kwasu jest w stanie przyciągnąć i zatrzymać nawet do 250 cząsteczek wody. 

Zastosowanie serum pozwala zatem utrzymać właściwe nawilżenie skóry, czego efektem jest:

 • widoczna redukcja długości i głębokości zmarszczek,
 • lepsze napięcie i elastyczność skóry,
 • wygładzenie twarzy.

Warunkiem powodzenia kuracji z udziałem serum hialuronowego jest dobór właściwego kosmetyku, a także prawidłowość jego aplikacji, ze znajomością zasad działania tego typu preparatów. 

Reklama

Jakie serum do twarzy z kwasem hialuronowym?

Jakie wybrać serum do twarzy z kwasem hialuronowym? Kluczowe jest stężenie substancji czynnej. Większość produktów zawiera kwas w stężeniu 2 – 3 procent i nie ma potrzeby, aby było ono większe, nie powinno jednak być też mniejsze. Warto wiedzieć, że na rynku są produkty zawierające dwie postaci kwasu hialuronowego – wysokocząsteczkową i niskocząsteczkową, czego efektem jest bardziej kompleksowe i skuteczne działanie. 

Kwas niskocząsteczkowy ułatwia bowiem zatrzymywanie wody wewnątrz skóry, zaś wysokocząsteczkowy tworzy zaś na jej powierzchni powłokę utrudniającą parowanie. Dodatkowo większość kosmetyków wzbogacona jest o inne substancje, takie jak:

o działaniu nawilżającym, przeciwbakteryjnym, czy antyoksydacyjnym. 

Serum nawilżające z kwasem hialuronowym

Jak stosować serum nawilżające z kwasem hialuronowym? Pytanie to jest kluczowe w kontekście działania kosmetyku. Nieprawidłowa aplikacja sprawi bowiem, że przyniesie on efekty odwrotne od zamierzonych, a więc doprowadzi do przesuszenia skóry. Pamiętajmy, że kwas hialuronowy jest humektantem, a więc substancją wiążącą wodę. Oznacza to, że serum należy stosować na skórę oczyszczoną i lekko wilgotną, zaś po jego aplikacji, na twarz dodatkowo należy nanieść krem nawilżający. Umożliwi to absorpcję wilgoci i zamknięcie jej w komórkach skóry. 

Zaniechanie tej procedury sprawi, że serum pobierze wodę nie z otoczenia, lecz ze skóry, czyniąc w ten sposób znaczną szkodę, a nie przynosząc żadnego pożytku – efektem będzie jedynie suchość, podrażnienie, zaczerwienienie oraz świąd.

Serum z kwasem hialuronowym – opinie 

W przypadku produktu, jakim jest serum z kwasem hialuronowym, opinieużytkowniczek zazwyczaj są pozytywne, te zaś o negatywnym wydźwięku często są konsekwencją nieprawidłowego zastosowania (przesuszenie skóry w rezultacie niezrozumienia istoty działania humektantów). 

Wśród zalet wymienia się:

 • zauważalne efekty- skuteczność w wygładzaniu zmarszczek, napinaniu i ujędrnianiu powierzchni skóry a także jej nawilżaniu,
 • dobre wchłanianie, łatwość aplikacji, dużą wydajność,
 •  brak widocznych śladów pozostających na skórze, brak efektu tłustego filmu,
 • brak podrażnień (pod warunkiem prawidłowego użytkowania).

Serum z kwasem hialuronowym – ranking

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele kosmetyków z kwasem hialuronowym, o bardziej lub mniej rozbudowanej formule, bardziej lub mniej nowoczesnych. Różnią się skutecznością działania oraz mnogością dodatkowych efektów kosmetycznych, a także konsystencją czy wydajnością. 

Różne są też ich ceny – od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Dlatego przed zakupem dobrze jest zasięgnąć opinii – nie tylko na forach, ale też blogach, czy w różnego typu opracowaniach eksperckich służących porównaniu składu i właściwości produktów. Przydatnym narzędziem przed zakupem serum z kwasem hialuronowym może być jeden z dostępnych w Internecie rankingów. Nawet jeśli mamy wątpliwości, co do ich rzetelności i wiarygodności, zapewniają one agregację podstawowych informacji dotyczących elementów obiektywnych, takich jak skład poszczególnych kosmetyków. Tego typu zestawienia mogą więc stanowić podstawę do dalszych, samodzielnych poszukiwań właściwego kosmetyku. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • Katarzyna Korzeniowska, Mariola Pawlaczyk, Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna 2014; 7
 • Małgorzata Wilk-Jędrusik, Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.
<-- popup -->